Τι άλλο μπορεί να ζητήσει κανείς από ένα ποδοσφαιρικό αγώνα;
Τέσσερα γκολ, ανατροπή στο σκορ, υπεροχή του ενός και ο "άγραφος" νόμος του ποδοσφαίρου από την άλλη στο πρώτο ημίχρονο, δυνατές μάχες, έντονα συναισθήματα, κόκκινη κάρτα, διαμαρτυρίες για τη διαιτησία και άλλα πολλά.

Αυτό ήταν ένα Clasico όπως θα έπρεπε να είναι πάντα.

Μάλλον, όπως είναι πάντα:

Η αναγνώριση και... εξιλέωση του Μουρίνιο

Αν η Ρεάλ Μαδρίτης νικούσε όλα θα ήταν πιο ξεκάθαρα για τον Ζοσέ Μουρίνιο. Θα είχε πάρει πάρει την πρόκριση, θα ήταν ξανά ο "βασιλιάς" και θα είχε απαντήσει σε όλους περνώντας στην επόμενη φάση.

Και όμως, η εμφάνιση της Ρεάλ Μαδρίτης μέσα το "Καμπ Νόου" δικαιώνει τον Ζοσέ και έδειξε με τον καλύτερο τρόπο ότι η φετινή "βασίλισσα" έχει φτιαχτεί με τις καλύτερες βάσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη από την Μπάρτσα, ατύχησε όμως σε δύο φάσεις να βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0.
Αντί όμως αυτό το αποτέλεσμα να "κόψει" τα πόδια των παικτών της Ρεάλ και να πετάξουν "λευκή" πετσέτσα στην Καταλωνία, μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι για όλα.

Η Ρεάλ δεν τα παράτησε, προσπάθησε, επέστρεψε από το 2-0 στο 2-2 και έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει την ολική ανατροπή. Αυτό από μόνο θέλει πολλά... καρύδια, όταν όλοι στο ημίχρονο αυτό που έλεγαν ήταν: "άντε, να δούμε πόσα θα φάει ακόμα η Ρεάλ"...

Οι στιγμές που δεν θα ξεχάσουμε

Ο Πέπε ήταν το πρόσωπο της αναμέτρησης, αφού παρά το πάτημα του χεριού του Μέσι στο πρώτο ματς, ο Μουρίνιο τον επέλεξε για το βασικό σχήμα.

Με την έναρξη, όλα τα βλέματα έπεσαν στη χειράψια με το Μέσι για το αν αυτή θα γινόταν.

Τελικά δώσανε τα χέρια:

Όμως η ιστορία είχε και συνέχεια...

Ο Μέσι μπορεί να έδωσε τα χέρια, αλλά δεν είχε ξεχάσει το πάτημα.
Φρόντισε έτσι να του το θυμήσει:

Ο Βραζιλιάνος αμυντικός έφαγε μερικές... "ψιλές" και από άλλους παίκτες της Μπαρτσελόνα, όπως ένα σκληρό τάκλιν του Φάμπρεγας, αλλά αυτό δεν σταμάτησε τους 94.500 φίλους της Μπάρτσα που βρέθηκαν στο "Καμπ Νου" από το να τραγουδούν όλοι μαζί στο τέλος: "Asasino, Asasino", δηλαδή: "Δολοφόνε, Δολοφόνε..."

Η γκολάρα του Άλβες!

Αυτό που όμως θα μείνει αξέχαστο στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, πέρα από την εντυπωσιακή εμφάνιση της Ρεάλ και την παρολίγον ανατροπή, είναι η γκολάρα του Άλβες.
Ο Βραζιλιάνος μπακ φημίζεται για το δυνατό σουτ, που μπορεί να μην χρησιμοποιεί συχνά, αλλά όταν το κάνει τα... "τούβλα" που φεύγουν είναι πολύ βαριά για τους τερματοφύλακες...

Και όταν ένα τέτοιο "τούβλο" πάει στο "Γ" της εστίας (πιο "Γ" δεν γινόταν) τότε αναμφίβολα γίνεται το Highlight της βραδιάς:

Ένα "Clasico" ακόμα τελείωσε και μας άφησε γεμάτους συγκινήσεις, γεμάτους από ποδόσφαιρο.
Η Ρέαλ αυτή τη φορά ίσως άξιζε περισσότερα από την αναμέτρηση, αλλά ίσως -και μακάρι- να έχουν την ευκαιρία να τα ξαναπούν.

Πότε; Στον τελικό του Champions League...

ΠΗΓΗ: WOOP.GR