current views are: 1

28 Ιανουαρίου 2012
Δημοσίευση17:17

Πανιώνιος-Κέρκυρα 2-0

Κούτσι και Σκέμπρι σκόραραν για τον Πανιώνιο και έστειλαν στα… τάρταρα την Κέρκυρα (2-0). Βαθμολογικό άλμα της ομάδας του Μάντζιου που έχει 22 βαθμούς.

Δημοσίευση 17:17’
αρθρο-newpost

Με οργανωμένες αντεπιθέσεις και “σφιχτή” μεσαία γραμμή η Κέρκυρα προσπάθησε στο πρώτο μέρος να “χαλάσει” το παιχνίδι του Πανιωνίου, να μην απειληθεί και να βγάλει τον Μαρτίν στον κενό χώρο.

Το 4-5-1 του Γκράθια με τον Μαρτίν στην κορυφή της επίθεσης και τον Αγρίτη με τον Καλαντζή να τον τροφοδοτούν από τα άκρα, οι Φάιακες κατάφεραν και έφτασαν στην πρώτη τους ευκαιρία στο 11ο λεπτό αλλά ο Μαρτίν αστόχησε.

Ο Πανιώνιος είχε τον Σάμαρη σε ρόλο του δημιουργού, τον Ρόβα και τον Όμο με ανασταλτικές αρμοδιότητες και τους Μενδρινο, Σκέμπρι στα άκρα της επίθεσης. Από εκεί κυρίως προήλθαν και οι ευκαιρίες του Πανιωνίου για γκολ, στο πρώτο μέρος.

Στο 15′ ο Κούτσι με πολύ ωραίο τρόπο “άδειασε” τον Μαϊστόροβιτς αλλά σούταρε αδύναμα με το αριστερό και ο Γκαλίνοβιτς μπλόκαρε εύκολα. Δέκα λεπτά αργότερα η μπάλα στρώθηκε στο Σάμαρη στη μικρή περιοχή, όμως το σουτ πήγε πολύ ψηλά.

Στο ημίχρονο ο Άκης Μάντζιος πέρασε στον αγώνα το Γουνδουλάκη και αυτή η κίνησε έμελλε να είναι και καθοριστική για τους “κυανέρυθρους”. Μετά τις πρώτες ενέργειες του Φανούρη και τη γκρίνια από την κερκίδα, ήρθε η ασίστ στον Κούτσι και το 1-0. Ο Γουνδουλάκης από “μαύρο πρόβατο” έγινε σύνθημα για να γνωρίσει την αποθέωση στο 2-0 όταν με ωραία κάθετη έβγαλε σε θέση βολής τον Κούτσι. Αυτός σούταρε από πλάγια, ο Γκαλίνοβιτς απέκρουσε και ο Σκέμπρι (το γεράκι από τη Μάλτα που είπε και ο εκφωνητής στη Νέα Σμύρνη!) διαμόρφωσε το Πανιώνιος-Κέρκυρα 2-0.

Βέβαια, για να φτάσουμε σε αυτό το σημείο είχε χρειαστεί να κάνει δύο σπουδαίες αποκρούσεις ο Σιδεράκης. Ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου σταμάτησε με τα πόδια βολίδα του Γραμμόζη στο 61′, ενώ στο 65′ με αντίπαλο τον Καλαντζή έκανε εξαιρετική επέμβαση σε τετ-α-τετ.

Πηγή: contra.gr