Δύο γκολ του Γουέιν Ρούνεϊ με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου έδωσε τη νίκη στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1 επί της Λίβερπουλ και την εκδίκηση για τον αποκλεισμό του κυπέλλου. Επεισοδιακή υποδοχή σε Σουάρες, με αποδοκιμασίες και αστυνομική παρέμβαση. Ένταση με Εβρά στο τέλος. Κάποτε ήταν ο Ντιέγο Φορλάν. Ουρουγουανός επιθετικός, ο οποίος πέρασε από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κι έμεινε στη μνήμη των φίλων του συλλόγου ως ο μοναδικός παίκτης που θα μπορούσε να χάσει γκολ με άδεια εστία (και η αλήθεια είναι ότι το έχει κάνει). Εδώ και μερικούς μήνες, ένας άλλος Ουρουγουανός διεθνής επιθετικός, ο οποίος δεν φοράει καν τη φανέλα των "κόκκινων διαβόλων", έχει ξεπεράσει τον νυν άσο της Ίντερ σε δημοτικότητα. Έστω κι αρνητική.

Το "Ολντ Τράφορντ" υποδέχθηκε με γιουχαΐσματα και αποδοκιμασίες τον κυνηγό της Λίβερπουλ, για το γνωστό περιστατικό με τον Πατρίς Εβρά. Και οι αντιδράσεις άρχισαν πριν ακόμα μπουν στο γήπεδο, από το fanzine του συλλόγου που μοιράζεται πριν τα ματς των πρωταθλητών Αγγλίας. Το "Red Issue" είχε μία αμφιλεγόμενη φωτογραφία στο εξώφυλλο και γι' αυτό επενέβη η αστυνομία και κατάσχεσε όλα τα τεύχη. Στο ζέσταμα, ο Σουάρες ένιωσε από κοντά τα αισθήματα του κοινού και σε αυτό βοήθησε κι ο ίδιος, αρνούμενος να δώσει το χέρι στον Γάλλο αντίπαλό του στις καθιερωμένες χειραψίες και κάτω από αυτό το κλίμα άρχισε και το ματς.

Ένα 1ο ημίχρονο χωρίς ρυθμό και νεύρο, που στα πρώτα λεπτά επισκιάστηκε από την κόντρα των 2 ποδοσφαιριστών. Όσο κυλούσε ο χρόνος, όμως, η Γιουνάιτεντ έδειχνε τα προσόντα της, αλλάζοντας την μπάλα αλά Μπαρτσελόνα. Τα γρήγορα 1-2 και οι κινήσεις χωρίς την μπάλα κατατρόπωσαν το πρέσινγκ των φιλοξενουμένων, αλλά δεν οδήγησαν σε πολλές ευκαιρίες. Χαρακτηριστικό το 87% στην ακρίβεια πάσας στο 1ο μέρος, με 6 παίκτες των γηπεδούχων να έχουν άνω του 90%. Στην αντίπερα όχθη, ο Σουάρες δεν απόλαυσε την τροφοδοσία που θα του επέτρεπε να γίνει απειλητικός στην εστία του Ντάβιντ ντε Χέα και οι πάσες του Στίβεν Τζέραρντ ήταν περισσότερο οριζόντιες παρά στην "καρδιά" της άμυνας της Γιουνάιτεντ.

Ένα ("καθαρό") τάκλιν του Ρίο Φέρντιναντ στο τέλος του ημιχρόνου απέτρεψε το τετ-α-τετ του Σουάρες με τον ντε Χέα, αλλά ο Ουρουγουανός ζήτησε φάουλ και κάρτα, γεγονός που άναψε τα "αίματα" ξανά στο "Ολντ Τράφορντ". Με το σφύριγμα της λήξης, ο Ουρουγουανός κλότσησε την μπάλα στις διαφημιστικές πινακίδες και ο Γουέιν Ρούνεϊ επενέβη ζητώντας από τον διαιτητή κάρτα, όπως είχε κάνει κάποτε ο Κριστιάνο Ρονάλντο εναντίον του στο Euro 2004.

Μπορεί να μη δικαιώθηκε και ο Σουάρες να έμεινε ατιμώρητος από τον διαιτητή, ωστόσο ο Άγγλος φορ πήρε το νόμο στα χέρια του. Στο 47' και στο 50' εκμεταλλεύθηκε την αμυντική ολιγωρία των "κόκκινων" (πρώτα σε κόρνερ με τη Λίβερπουλ να είναι η ομάδα με τα περισσότερα γκολ παθητικό από τέτοιες εκτελέσεις και μετά από λάθος του Τζέι Σπιρινγκ) και σημείωσε 2 τέρματα. Οι αποσβολωμένοι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τρόπο να αντιδράσουν με αυτά τα δεδομένα και ο Νταλγκλίς επιχείρησε να τα αλλάξει με την είσοδο 2 επιθετικών (Ρόι Κάρολ, Κρεγκ Μπέλαμι) και την έξοδο 2 μέσων (Σπιρινγκ, Στούαρτ Ντάουνινγκ). Χωρίς "ασπίδα" στην άμυνα, όμως, η Λίβερπουλ έμεινε εκτεθειμένη και γι' αυτό οι Τζέραρντ και Τζόρνταντ Χέντερσον αναγκάστηκαν να παίζουν πιο πίσω και να μην τροφοδοτούν τους 3 επιθετικούς.

Η είσοδος του Τσάρλι Άνταμ ήταν επιβεβλημένη (αντί του Ντιρκ Κάουτ), ωστόσο η Γιουνάιτεντ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι. Μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να πιέσουν ακόμα περισσότερο και δικαιώθηκαν με ένα τέρμα του Σουάρες. Ο ντε Χέα με μία εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Τζόνσον κράτησε το 2-1 μέχρι τέλους κι έδωσε δικαίωμα στον Εβρά να πανηγυρίζει προκλητικά για τη νίκη της Γιουνάιτεντ, σε τέτοιο σημείο που να αντιδράσει ο Σουάρες και να υπάρξει ένταση (χωρίς έκτροπα) την ώρα που οι 2 ομάδες κατευθύνονταν στη φυσούνα.

Πηγή: contra.gr