Με γκολ του Περόνε στο 66΄ ο Αστέρας Τρίπολης «έσπασε» την παράδοση που τον ήθελε να φεύγει χωρίς τέρμα από τα Πηγάδια, απέναντι στην Ξάνθη, ενώ υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην τρίτη διαδοχική ήττα τους. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη νίκησε 1-0 τους «ακρίτες», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας, και αύξησε το εκτός έδρας σερί της στα τρία «διπλά». Η Ξάνθη ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μαρκόφσκι στο 70, ενώ ο Αστέρας έμεινε με εννέα καθώς αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη στο 72΄ ο Τσαμπούρης και στις καθυστερήσεις ο Ράγιος.
Γρήγορος ρυθμός, ισορροπία στο κέντρο, με τις δύο ομάδες να αποδίδουν ποιοτικό ποδόσφαιρο, και αρκετές χαμμένες ευκαιρίες ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, το οποίο όμως ολοκληρώθηκε 0-0. Ξάνθη και Αστέρας Τρίπολης βρέθηκαν στο πρώτο 45λεπτο πολύ κοντά στην παραβίαση των αντίπαλων εστιών, αλλά Βιβιανί και Χακόμπο κράτησαν ανέπαφα τα τέρματά τους.

Σημαντικότερες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου, η ευκαιρία των γηπεδούχων στο 11΄, όταν μετά από κόρνερ του Μαρσελίνιο, ο Μαρκόφσκι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χακόμπο, ενώ ο Αστέρας «άγγιξε» το 1-0 πέντε λεπτά αργότερα σε αντεπίθεσή του. Ο Μπρέσκα βρήκε τον Σολάκη, με τον τελευταίο να προσπαθεί -χωρίς αποτελέσμα- με «τακουνάκι» να ανοίξει το σκορ, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ουσέρο, χωρίς ωστόσο το σουτ του να βρει δίχτυα.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν «καρμπόν» του πρώτου... Ωστόσο, ο Περόνε εννέα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έβαλε τον Αστέρα σε ρόλο οδηγού. Ο Αργεντινός έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ξάνθης και «κρέμασε» τον Βιβιανί, γράφοντας το 1-0, με το οποίο ο Αστέρας πέτυχε για πρώτη φορά τέρμα στις αναμετρήσεις του με την Ξάνθη στα Πηγάδια.

Ακολούθησαν σκληρές άμυνες, με τον Μαρκόφσκι να αντικρύζει στο 70΄ την κόκκινη κάρτα, μετά από τάκλιν με τα δύο πόδια στον Ουσέρο, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αστέρα να μείνει με 10 παίκτες, καθώς ο Τσαμπούρης συμπλήρωσε δύο κίτρινες και αποβλήθηκε. Το υπόλοιπο του αγώνα κύλησε χωρίς συγκινήσεις και ο Αστέρας πήρε ακόμη ένα σπουδαίο «διπλό» στην προσπάθειά του να κερδίσει μία θέση στην πεντάδα.

Διαιτητής: Δημήτρης Θάνος (Γρεβενών)

Κίτρινες: Πόι - Αλβάρες, Σολάκης, Τσαμπούρης, Ράγιος, Στεφανάκος

Κόκκινες: Μαρκόφσκι (70΄) - Τσαμπούρης (72΄, 2η κίτρινη), Ράγιος (90΄+, 2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις:

ΞΑΝΘΗ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Κομεσίδης, Μπέρτος, Στάσιακ (72΄ Πλαττέλας), Εντιμάρ, Μαρσελίνιο, Βασιλακάκης (74΄ Καζάκης), Μαρκόφσκι, Πόι, Ντάνι, Βλαχοδήμος (68΄ Μάνταλος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Χακόμπο (77΄ Στεφανάκος), Μπαρτολίνι, Πουλίδο, Τσαμπούρης, Αλβάρες (32΄ Ναβάρο), Πιπίνης, Ράγιος, Ουσέρο, Χουανίτο, Μπρέσκα, Σολάκης (57΄ Περόνε).

Πηγή: skai.gr