Αγιού (93') και Στόκερ (86') έδωσαν τη νίκη σε Μαρσέιγ και Βασιλεία αντίστοιχα επί των Ίντερ και Μπάγερν. Φαβορί δεν υπάρχουν, όταν μιλάμε για φάση των "16" του Champions League.

Η Βασιλεία, τουλάχιστον, είναι υπέρ αυτής της άποψης και μάλιστα αλλάζει τη σκέψη σε όσους πιστεύουν το αντίθετο. Αφού απέκλεισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την έστειλε στο Europa League, η ομάδα της Ελβετίας νίκησε με 1-0 την Μπάγεν Μονάχου στην έδρα της και υποχρεώνει τους Βαυαρούς να ... θυμηθούν τον καλό τους εαυτό στην ρεβάνς.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Μαρσέιγ πήρε νίκη σε ... νεκρό χρόνο, αφού στην τελευταία φάση του ματς ο Αντρέ Αγιού έβαλε το κεφάλι του και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη, κάνοντας το διαιτητή να σφυρίξει τη λήξη αμέσως μετά το τέρμα του.

Μαρσέιγ-Ίντερ 1-0

Εκπληκτικό φινάλε μας επεφύλασσε ο αγώνας στο «Vélodrome». Με γκολ του Αγιού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μαρσέιγ επιβλήθηκε 1-0 της Ίντερ και έχει το «πάνω χέρι» για πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ωστόσο μας χάρισε ένα σπουδαίο τέλος. Ο Φορλάν έχασε στο 10’ την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ίντερ με τον Μανταντά να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ. Ο πρώτος στόχος για τους «νερατζούρι», άλλωστε ήταν να βρίσκουν στην κόντρα τον Ουρουγουανό επιθετικό.

Η μεγάλη στιγμή για τους Μασσαλούς ήρθε στο 29’ όμως Μπραντάο και Ενκουλού μπερδεύτηκαν και απώλεσαν την ευκαιρία να σκοράρουν από κοντά. Η Μαρσέιγ πίεσε στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους όμως δεν κατάφερε κάτι ουσιαστικό. Ο ρυθμός είχε πέσει και οι δυνατές συγκινήσεις έλλειπαν. Ο Αγιού προειδοποίησε για πρώτη φορά με την κεφαλιά του στο 78’, όμως φαίνεται πως για τους φιλοξενούμενους πέρασε στα… ψηλά. Ο παίκτης της Μαρσέιγ… χτύπησε και δεύτερη φορά καμπανάκι, όμως ο Σέζαρ μπλόκαρε. Η τρίτη ήταν και φαρμακερή. Η κεφαλιά του στο 90+3 κατέληξε στα δίχτυα και στέλνει τους Γάλλους στο Μιλάνο με αβαντάζ.

Βασιλεία-Μπάγερν Μονάχου 1-0

Έτοιμη για νέες εκπλήξεις είναι η Βασιλεία! Μετά την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την οποία απέκλεισε στην φάση των ομίλων του Champions League, η πρωταθλήτρια Ελβετίας πάει να κάνει… θύμα της και την Μπάγερν Μονάχου την οποία νίκησε 1-0 στο «St. Jakob-Park». Η Βασιλεία που απειλεί με αποκλεισμό την ομάδα η οποία φιλοξενεί στην έδρα της τον τελικό της διοργάνωσης δεν ξεκίνησε καλά με τον Ζόμερ να σταματάει δύο φορές τον Ριμπερί (3’ και 12’).

Τα δοκάρια των Ντράγκοβιτς στο 16’ με κεφαλιά και Φράι με σουτ στο 19’ «ζέστανε» τους γηπεδούχους. Από εκεί και πέρα η κατάσταση ισορρόπησε στο πρώτο μέρος, ενώ και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου δεν υπήρχαν σπουδαίες φάσεις. Ο Ζόμερ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση μετά από προσπάθεια του Λαμ στο 68’ ενώ  είπε «όχι» και σε τετ-α-τετ του Γκόμεζ. Όλα έδειχναν πως θα οδηγηθούμε στο 0-0 όμως ο Στόκερ έβαλε το πολύτιμο γκολ στο 86’ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του ενόψει της ρεβάνς εκτός έδρας.

Πηγή: woop.gr