Σημάδια... ζωής στη Πρέμιερ Λιγκ παρουσίασε η Τσέλσι, καθώς οι «μπλε» μετά από ένα αρνητικό σερί 5 αγώνων χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, επέστρεψαν στις επιτυχίες, νικώντας με 3-0 στο «Σάμφορντ Μπριτζ» της Μπόλτον. Έχασε βαθμούς η Νιούκαστλ, «διπλό» πέτυχε η Φούλαμ, θριάμβευσε η Γουέστ Μπρομ, ενώ στο 0-0 έμεινε η Άστον Βίλα στην έδρα της Γουΐγκαν…

Οι «μπλε» πριν από τον αγώνα του Σαββάτου μετρούσα 3 «Χ» στο πρωτάθλημα, μία ισοπαλία στο Κύπελλο και μια ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ από τη Νάπολι. Για την Τσέλσι και τον Αντρές Βίλας-Μπόας δεν υπήρχαν περιθώρια για άλλη αποτυχία, υπό το βλέμμα του Ρόμαν Αμπράμοβιτς.

Στο πρώτο μέρος η Τσέλσι παρουσιάστηκε αγχωμένη και τα γκολ ήρθαν στην επανάληψη, με τους τους Νταβίντ Λουΐζ, Ντιντιέ Ντρογκμπά και Φρανκ Λάμπαρντ.

Η Νιούκαστλ προηγήθηκε με 2-0 της Γουλβς με σκόρερς τους Παπίς Σισέ και Χονάς Γκουτιέρες, αλλά οι «λύκοι» κατάφεραν να… επιστρέψουν και να πάρουν την ισοπαλία με 2-2 στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», «δαγκώνοντας» τους «ανθρακωρύχους».

Η Φούλαμ νίκησε με 1-0 την ΚΠΡ μέσα στο «Λόφτους Ρόουντ» με γκολ του Πάβελ Πογκρεμπνιάκ, με τη γηπεδούχο να παίζει με 10 παίκτες από το 34’ λεπτό στο οποίο ο Ντιακιτέ αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα! Οι Γουΐγκαν και Άστον Βίλα έμειναν στο 0-0.

Η Γουέστ Μπρομ… σκόρπισε με 4-0 τη Σάντερλαντ. Για τη γηπεδούχο δυο γκολ σημείωσε ο Οντεμβίγκι στο 3’ και στο 49’, ενώ σκόραραν και οι Τζέιμς Μόρισον στο 41’ Άντριους στο 90’.

Πηγή: pamesports.gr