Δεν κατάφερε να προκριθεί ο Παναθηναϊκός στον τελικό του Final Four της euroleague, αφού ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ  Μόσχας με 66-64. Το ματς σε όλη τη διάρκεια του ήταν «θρίλερ» και οι πράσινοι, οι οποίοι έχουν παράπονα από τη διαιτησία,  βρισκόταν μπροστά στο σκορ, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικός, έχοντας απίστευτη ευστοχία στα σουτ που επιχείρησε (10/14δίπ., 2/3τρίπ., 3/3β., 11ρ., 8ασ., 2λ., ενέργεια και βοήθειες στην άμυνα) .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν, με τους πράσινους να μην συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό. Η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση των πρασίνων και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι (32-34).

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έβρισκε τον τρόπο να κρατιέται μπροστά στο σκορ, και στο τρίτο δεκάλεπτο (51-55).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν θρίλερ, οι πράσινοι βρισκόταν μπροστά στο σκορ, αλλά τα λάθη των παικτών του Ομπράντοβιτς, αλλά και οι διαιτητικές αποφάσεις, κράταγαν τους ρώσους στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός διά χειρός Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έφτασε μία ανάσα απ' τη μεγάλη νίκη (60-64 στο -2'13''), αλλά Σβεντ και διαιτητές δεν άφησαν το θαύμα, όπως το χαρακτήρισε ο ίδιος ο «Ζοτς», να ολοκληρωθεί.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 32-34, 51-55, 66-64