current views are: 1

27 Μαΐου 2012
Δημοσίευση15:48

«Χρυσός» ο Κοσμίδης και «χάλκινος» ο Μάρας στο Ευρωπαϊκό ενόργανης

Ο Λευτέρης Κοσμίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στο Μονπελιέ.

Δημοσίευση 15:48’
αρθρο-newpost

Ο Ελληνας αθλητής αν και αντιμετώπισε στον τελικό του εδάφους τον παγκόσμιο πρωταθλητή Αλεξάντερ Σατίλοφ από το Ισραήλ, κατάφερε να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.

Συγκεκριμένα ο Κοσμίδης συγκέντρωσε 15,766 βαθμούς. Δεύτερος ήρθε ο Λευκορώσος Ντιμίτρι Μπαρκαλάου με 15,300 και τρίτος ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ με 15,166.

Το χάλκινο ο Βλάσης Μάρας

Η δεύτερη επιτυχία για την Ελλάδα ήρθε από τον Βλάση Μάρα, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο μονόζυγο. Ο Ελληνας πρωταθλητής με 15.266 βαθμούς κατέκτησε την τρίτη θέση, ενώ το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ρώσος, Εμίν Γκαρίμποφ (15.833β.), και το ασημένιο ο Κροάτης, Μάριο Μόζνικ (15.566β.).

Πέμπτος ο Πετρούνιας στους κρίκους

Ο Λευτέρης Πετρούνιας δεν κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο των νικητών στους κρίκους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της ενόργανης γυμναστικής, στο Μονπελιέ. Με 15,333 βαθμούς πλασαρίστηκε στην 5η θέση της κατάταξης. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Αλεξάντερ Μπαλαντίν με 15,666, το ασημένιο ο Ιταλός Ματέο Μοράντι με 15,466 και το χάλκινο ο Ρώσος Ντενίς Αμπλιατζίν με 15,433 βαθμούς.

Στον πλάγιο ίππο, το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Κριστιάν Μπέρκι (Ουγγαρία) με 15,958, το ασημένιο ο Βρετανός Λούις Σμιθ με 15,775 και το χάλκινο ο Αρμένιος Χαρ. Μερντινιάν με 15,300.

Έκτος ο Τσολακίδης στο δίζυγο

Ο Βασίλης Τσολακίδης δεν κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο των νικητών στο δίζυγο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της ενόργανης γυμναστικής, στο Μονπελιέ. Με 14.800 βαθμούς πλασαρίστηκε στην 6η θέση της κατάταξης. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Μαρσέλ Νγκούγιεν με 15.766, το ασημένιο ο Ουκρανός Ολεγκ Βερνιάεφ με 15.666 και το χάλκινο ο Σλοβένος Μίτγια Πέτκοφτσεκ με 15.600 βαθμούς.