Άθλος φαντάζει πλέον η πρόκριση στους προημιτελικούς του Euro 2012 για την Εθνική Ελλάδας μετά την ήττα από την Τσεχία με 2-1.
Μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης οι Τσέχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκίρατσεκ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Πιλάρ στο 6ο λεπτό.

O Φάνης Γκέκας, ο οποίος αντικατέστησε στο ημίχρονο τον Φωτάκη εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Τσεχ και μείωσε σε 1-2 βάζοντας ξανά την ομάδα του Φερνάντο Σάντος μέσα στο παιχνίδι, αλλά οι προσπάθειες των Ελλήνων διεθνών δεν έπιασαν τόπο.

Στο 40' ακυρώθηκε -κακώς- γκολ του Φωτάκη με υπόδειξη οφσάιντ.

Ελλάδα: Χαλκιάς (35' Σηφάκης), Τοροσίδης, Χολέμπας, Κ. Παπαδόπουλος, Κατσουράνης, Μανιάτης, Φωτάκης (45' Γκέκας), Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Φορτούνης (71' Μήτρογλου), Σαμαράς.

Τσεχία: Τσεχ, Γκέμπρε Σελασιέ, Κάντλετς, Σίβοκ, Λιμπέρσκι, Πλάσιλ, Γίρατσεκ, Πίλαρ, Χούμπσμαν, Ροζίτσκι (46΄ Κόλαρ, 90΄ Ράιτοραλ), Μπάρος (64΄ Πέκχαρτ).