Μετά από ένα ματς θρίλερ, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας στη διαφορά των γκολ, παρότι έχασε με 3-2 από τον Παναθηναϊκό. Στο 98ο λεπτό λύτρωσε τους κιτρινόμαυρους ο Μίτσελ, με φοβερή εκτέλεση φάουλ.

Ο Παναθηναϊκός, ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκε με 3-1, ενώ έπαιζε με 10 παίκτες ύστερα από την αποβολή του Βύντρα στο 73ο λεπτό.

Τα γκολ για τους Πράσινους έβαλαν  ο Σισέ στο 21ο λεπτό, ο Ζιλμπέρτο στο 45ο και ο Βύντρα στο 63ο.

Για τους κιτρινόμαυρους εκτός του Μίτσελ, σκόραρε ο Λυμπερόπουλος στο 12ο λεπτό.

Μεγάλης έκτασης επεισόδια σημειώθηκαν με τη λήξη του αγώνα της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό. Περίπου 1.000 οπαδοί της «Ένωσης» (!) εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και μία μερίδα εξ αυτών συγκρούστηκε σώμα με σώμα με δύο διμοιρίες των ΜΑΤ για περίπου δέκα λεπτά.

Οι αστυνομικές αρχές έκαναν χρήση χημικών, που προκάλεσαν μία αποπνικτική ατμόσφαιρα και μετά από λίγη ώρα το χορτάρι του γηπέδου άδειασε από τους εισβολείς.

Η ΑΕΚ θα αναμετρηθεί με τον ΠΑΟΚ, με το πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ και τον επαναληπτικό στην Τούμπα σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί προσεχώς από την ΕΠΟ.