Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο που έχει στο ελληνικό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς στο πλαίσιο της 16ης ημέρας για την Α1 ανδρών επικράτησε 82-63 του Πανιωνίου στο ΣΕΦ και εξακολουθεί να βρίσκεται στη θέση του «οδηγού» στο βαθμολογικό πίνακα με 32 βαθμούς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Χαλπερίν που σημείωσε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-35, 67-51, 82-63

Παρά το άσχημο ποσοστό καθ` όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου στα σουτ τριών πόντων (2/10), ο Ολυμπιακός βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το 20λεπτο με διαφορά 43-35 έχοντας πρώτο σκόρερ τον Παπαλουκά με οκτώ πόντους. Με λέι άπ του Νεστέροβιτς, δίποντο του Έρτσεγκ και συνολικό επι μέρους σκορ 11-4, οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν σχεδόν να διπλασιάσουν τη διαφορά του ημιχρόνου και από το +8 έφτασαν το +15 (54-39) στα μισά της τρίτης περιόδου.

Με τον Παπαλουκά να μοιράζει τη μία ασίστ πίσω από την άλλη και τους Μαυροκεφαλίδη και Χαλπερίν να φτάνουν διψήφιο αριθμό πόντων, ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε επι μέρους σκορ 22-11 με αποτέλεσμα λίγο πριν την ολοκλήρωσή του η διαφορά να φτάσει το +17 (67-50). Η αντίδραση του Πανιωνίου δεν ήρθε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος και την πολύ καλή του άμυνα να φτάσει στη νίκη με 82-63 που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 10, Νεστέροβιτς 9, Σπανούλης 4, Μπουρούσης 3, Κέσελι 1, Μαυροκεφαλίδης 12, Χαλπερίν 13 (3), Νίλσεν 2, Παπανικολάου 4, Έρτσεγκ 9 (1), Τεόντοσιτς 8, Κατσίβελης 2

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Άντερσον 12 (1), Αθανασούλας 2, Άλεξιτς 4, Γιαννόπουλος 6 (1), Τσιάρας 4, Αθηναίου 3, Μπατής 7 (1), Ιωάννου 4, Σαρικόπουλος 2, Κόβιλ 7, Παραγιός 6, Μπάρλος 6 (1).