Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Ηρακλής μέσα στις Σέρρες με 2-1 επί του Πανσερραϊκού, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας, και πήρε βαθμολογική ανάσα, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που εδραιώθηκαν στην ουρά της βαθμολογίας.

Ο «γηραιός» προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με τον Μαχόπ (15') και πέναλτι του Μάρα (41'), ενώ ο Πανσερραϊκός μείωσε με τον Λεοζίνιο (55').

Το ματς ήταν από την αρχή αμφίρροπο και οι δύο αντίπαλοι πολύ νωρίς είχαν από μια σπουδαία ευκαιρία, αλλά μόνος ο ένας την εκμεταλλεύθηκε. Αρχικά οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ στο 13', αλλά ο Γεωργιάδης μόνος απέναντι στον Ελευθερόπουλο πλάσαρε άουτ. Και δύο λεπτά αργότερα (15'), σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Σολτάνι έδωσε «έτοιμο γκολ» στον Μαχόπ, ο οποίος από κοντά άνοιξε το σκορ. Με τη συμπλήρωση του μισάωρου, έσβησαν οι προβολείς κι έτσι ο διαιτητής Σταθόπουλος διέκοψε για ένα μισάωρο το παιχνίδι. Με την επανέναρξη, ο Ηρακλής πέτυχε και δεύτερο γκολ, όταν στο 40' ο Σταθόπουλος κατελόγισε πέναλτι σε χέρι του Τριανταφύλλου και ο Μάρα που το εκτέλεσε έκανε το 0-2.

Παρά την άσχημη κατάσταση στην οποία βρέθηκαν οι γηπεδούχοι, κατάφεραν νωρίς στο β' ημίχρονο να μειώσουν στο σκορ, με τον Λεοζίνιο στο 55' και να «ξαναμπούν» στο παιχνίδι, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Ηρακλής με σωστή αμυντική τακτική δεν επέτρεψε στους αντιπάλους τους να βρεθούν σε θέση βολής κι έτσι τα λεπτά κύλησαν χωρίς την μεγάλη ευκαιρία. Η λήξη του αγώνα βρήκε τον Ηρακλή νικητή και τον Πανσερραϊκό να χάνει ένα ματς που μπορεί να αποδειχθεί καταδικαστικό για τη σωτηρία της ομάδας από τον υποβιβασμό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σίντιτς, Τριανταφύλλου, Γεωργιάδης, Κις - Μαχόπ, Κατσικάς, Μάρα, Κυριαζής, Ντάνι, Αραμπατζής

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μομτσιλο Βούκοτις): Ράντμαν, Αλβάρεζ, Άμο, Γεωργιάδης, Παπάζογλου, Σίντιτς (56' Κις), Τριανταφύλλου, Παντελιάδης (46' Μπέλιτς), Νταλέ (72' Σουμπίνιο), Λεοζίνιο, Πάρκερ.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Κατσαμπής, Κατσικάς, Ντάνι, Λίμα, Πίτου (83' Κανακούδης), Μάρα (77' Επαλέ), Κυριαζής, Μαχόπ (59' Παπαστεριανός), Σολτάνι.