Τυπική διαδικασία ήταν ο αγώνας του Παναθηναϊκού στην έδρα της Καβάλας, αφού οι πράσινοι επικράτησαν με 64-89 για την Α1 του μπάσκετ.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει αρκετούς βασικούς εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι το 5', όμως στη συνέχεια οι «πράσινοι» φόρτσαραν και με κορυφαίο τον Ρομέιν Σάτο δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Ο Αφρικανός ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, πετυχαίνοντας 14 πόντους και μαζεύοντας εννιά ριμπάουντ, δείχνοντας στον Ομπράντοβιτς πως ίσως έχει αρχίσει και βρίσκει τον καλό του εαυτό.
Τις λύσεις για το «τριφύλλι» έδωσε ξανά η πιεστική άμυνα, ενώ τις επιθέσεις έτρεξαν οι Σάτο και Νίκολας.
Μόλις οκτώ λεπτά αγωνίστηκε ο Μπατίστ, 12 ο Φώτσης, 15 περίπου οι Διαμαντίδης και Τσαρτσαρής και από ένα ημίχρονο οι Νίκολας και Σάτο.
Τα δεκάλεπτα: 16-27, 27-55, 45-76, 64-89