Νίκη "χρυσάφι" πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης με 1-0 μέσα στις Σέρρες επί του Πανσερραϊκού, για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα.

Σκόρερ ο Ροζέριο με πέναλτι στο 19', ενώ οι γηπεδούχοι, που πλέον φαντάζει απίθανο να αποφύγουν τον υποβιβασμό, έχασαν πέναλτι με τον Λεοζίνιο στο 78'.

Ενα από τα τελευταία του χαρτιά για την σωτηρία από τον υποβιβασμό έπαιζε ο Πανσερραϊκός, όμως πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο βρέθηκε με την... πλάτη στον τοίχο. Αφού απώλεσε σημαντική ευκαιρία στο 11', με τους Κις και Γεωργιάδη, ήρθε στο 19' ο διαιτητής Σιδηρόπουλος να δώσει πέναλτι υπέρ του Αστέρα σε χέρι του Άμο. Ο Ροζέριο ευστόχησε και η αρκαδική ομάδα προηγήθηκε στο σκορ.

Μάλιστα λίγα λεπτά αργότερα (25') θα μπορούσε ο Αστέρας να πετύχει και δεύτερο τέρμα, αλλά ο Αρσενίεβιτς από καλή θέση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ανασυνταχθούν, οι φιλοξενούμενοι έχασαν κι άλλη ευκαιρία με τον Καρέρα στο 42' κι έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό του αγώνα.

Με τον Αστέρα να προσέχει πλέον περισσότερο τα "νώτα" του, ώστε να διασφαλίσει την πολύτιμη νίκη, άρχισε να κυλά το β' ημίχρονο. Ο Πανσερραϊκός αδυνατούσε να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία κι όταν ήρθε "αγκαλιά" με την ισοφάριση, απώλεσε τη μοναδική ευκαιρία.

Στο 77' ο Σιδηρόπουλος υπέδειξε πέναλτι σ' ένα μαρκάρισμα του Καρέρα στον Λεοζίνιο, ο "παθών" ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Αναστασόπουλος απέκρουσε και κράτησε τη νίκη «χρυσάφι» για την ομάδα του, καθώς το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε μέσα σε μικροεντάσεις και χωρίς να αλλάξει κάτι.