Ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε 3-0 του Εργοτέλη στο άδειο (λόγω τιμωρίας) «Γ.Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 25ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας.

Ο Μοντέστο στο 47΄, ο Πάντελιτς στο 58΄ και ο Μιραλάς στο 65΄ πέτυχαν τα γκολ για τη δωδεκάτη νίκη των «ερυθρόλευκων» σε ισάριθμα ματς εντός έδρας. Η κρητική ομάδα είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 30΄, όμως το πέναλτι του Λεάλ απέκρουσε ο Πάρντο.

Το... παγωμένο «Καραϊσκάκη», αλλά και η απουσία του Ιμπαγάσα (έμεινε στον πάγκο και στη θέση του ξεκίνησε ο Ντουντού) φάνηκε αρχικά να επηρρεάζει τους γηπεδούχους, που δυσκολεύονταν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους. Απείλησαν για πρώτη φορά στο 14΄, όταν ο Μιραλάς πάσαρε ωραία στο Ρόμενταλ, που όμως αστόχησε. Τρία λεπτά αργότερα ο Δασκαλάκης απέκρουσε το κοντινό σουτ του Ντουντού, μετά την κεφαλιά-πάσα του Μέλμπεργκ, ενώ στο 20΄ το σουτ του Μιραλάς από πλεονεκτική θέση έφυγε άουτ.

Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το ματς και στο 27΄ θα μπορούσαν να προηγηθούν, όμως μετά το κόρνερ του Ρομάνο και την κεφαλιά του Αλεξόπουλου, ο Βερπακόφσκις από κοντά δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε για να τη στείλει προς τη εστία. Στο 30΄ ο Εργοτέλης κέρδισε πέναλτι, όταν ο Ζαϊρί έπεσε άτσαλα πάνω στον Βερπακόφσκις, όμως ο Πάρντο κράτησε το «μηδέν», πέφτοντας στην δεξιά γωνία του και αποκρούοντας το σουτ του Λεάλ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ του Μέλμπεργκ στο 44΄, που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ο Βαλβέρδε πέρασε με το ξεκίνημα του β΄ μέρους στο ματς τον Ιμπαγάσα, αλλά το (όποιο) άγχος έμελλε να διώξει στο 47΄ ο Μοντέστο, με τη βοήθεια της τύχης. Μετά από φάση διαρκείας στα «καρέ» του Εργοτέλη ο Μέλμπεργκ έπιασε ένα σουτ, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Γάλλου, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Δασκαλάκη.

Από εκεί και πέρα το έργο του Ολυμπιακού απλοποιήθηκε και στο 58΄ ο Ιμπαγάσα βρήκε με ωραία μπαλιά τον Πάντελιτς, ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 65΄ ήταν σειρά του Μιραλάς να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, μετά από ασίστ του Μοντέστο, ενώ ο Ρόμενταλ έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες να δώσει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη των Πειραιωτών.

Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)

Κίτρινες: Αλεξόπουλος, Φραγκουλάκης

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μανιάτης, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος (78΄ Ουρτάδο), Μέλμπεργκ, Μοντέστο, Ρόμενταλ, Ντουντού (46΄ Ιμπαγάσα), Πάντελιτς, Μιραλάς, Ζαϊρί (82΄ Φετφατζίδης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Χίμπλινγκερ, Βίσιο, Βερπακόφσκις, Τζούνιορ (68΄ Σαρρής), Ρομάνο (63΄ Μπούντιμιρ), Φραγκουλάκης, Λεάλ (63΄ Ρουμπάκης), Γιαλούσης, Κυριακίδης, Αλεξόπουλος.