Νίκη «χρυσάφι», που κρατάει ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή στη Σούπερ Λίγκα, πέτυχε η Λάρισα, η οποία την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ, επικράτησε 2-0 του Παναθηναϊκού στο «ΑΕΛ Αρένα».

Τα γκολ πέτυχαν οι Πανκράτ στο 22' και Τσιμπάμπα στο 27'.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε στην αρχή πως μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 4' είχε την πρώτη καλή στιγμή, όταν από μπαλιά του Γκοβού, ο Βύντρα βρέθηκε απέναντι από τον Αμπάρη, αλλά σούταρε ψηλά άουτ, ενώ στο 9' ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Μελίσση μέσα στην περιοχή. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, όμως τότε «χτύπησε» η ΑΕΛ και μέσα σ' ένα πεντάλεπτο. Στο 22' ο Πανκράτ ελίχθηκε και με σουτ στη γωνία άνοιξε το σκορ, ενώ στο 27' και από λάθος του Βύντρα, ο Τσιμπάμπα μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Τζόρβα κι έκανε το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ανασυνταχθεί και στο 32' είχε δοκάρι σε φάουλ του Λέτο από δεξιά, ενώ στα τελευταία λεπτά του α' ημιχρόνου είχε άλλες δύο σημαντικές ευκαιρίες, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Στο 42' ο Σισέ βρέθηκε μόνος με τον Αμπάρη, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Λάρισας , ο οποίος ένα λεπτό αργότερα εξουδετέρωσε το δυνατό σουτ του Γκοβού.

Στο β' ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πίεσε για να αλλάξει την κατάσταση, κυρίως με τις προσπάθειες του Λέτο, όμως οι γηπεδούχοι με συμπαγή άμυνα κρατούσαν μακριά από την εστία τους τις επικίνδυνες καταστάσεις. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, η Λάρισα πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός είδε τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό να αυξάνει στους 13 βαθμούς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παμπορίδης (Κιλκίς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νταμπίζας, Βενετίδης, Τσιμπάμπα

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Μελίσσης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Κουζέν (84' Μπλάζεκ), Μετίν (87' Κούλιτς), Πανκράτ (75' Ιμπραϊμ Ταλ), Ρομέου, Τσιμπάμπα, Ιγκλέσιας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Καντέ, Νίνης (39' Μαρίνος), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καραγκούνης (77' Κλέιτον), Λέτο, Γκοβού (59' Πετρόπουλος), Σισέ.