current views are: 1

19 Νοεμβρίου 2013
Δημοσίευση17:26

Η Ελλάδα του Σάντος και των άλλων παιδιών στο Μουντιάλ της Βραζιλίας!

Τυπική διαδικασία αποδείχθηκε για την εθνική Ελλάδας η ρεβάνς στο Βουκουρέστι, αφού οι διεθνείς σφράγισαν το εισιτήριο για το Μουντιάλ της Βραζιλίας, μετά την ισοπαλία με 1-1 κόντρα στη Ρουμανία, έπειτα από το 3-1 του πρώτου αγώνα στο «Καραϊσκάκη». Ο Μήτρογλου το γκολ για την Ελλάδα, με απίθανο αυτογκόλ η ισοφάριση από τους Ρουμάνους.

Δημοσίευση 17:26’
αρθρο-newpost

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βελισσάρης – Λυμπερίδης

Η εθνική για τρίτη φορά στην ιστορία της και για δεύτερη διαδοχική θα είναι παρούσα σε τελική φάση Μουντιάλ, και η κλήρωση των ομίλων θα πραγματοποιηθεί στις 6 Δεκεμβρίου 2013 στην πόλη Μπαΐα της Βραζιλίας.

Ο αγώνας

Μπροστά σε περισσότερους από 53.000 Ρουμάνους φιλάθλους που είχαν δημιουργήσει καυτή ατμόσφαιρα στις κερκίδες, οι παίχτες της εθνικής κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν το επιθετικό παιχνίδι και την πίεση που είχε ζητήσει ο ομοσπονδιακός προπονητής της Ρουμανίας, από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού.

Αντιθέτως οι Έλληνες διεθνείς φάνηκαν αντάξιοι των προσδοκιών, και το κυριότερο έτοιμοι ψυχολογικά για τη μεγάλη πρόκριση. Το είχαν ξανακάνει άλλωστε! Έτσι, από το 15ο λεπτό και έπειτα είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και το 23ο λεπτό προηγήθηκαν με γκολ του Μήτρογλου έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Καραγκούνη

Το ματς στη συνέχεια κύλησε ομαλά, με την εθνική να ελέγχει τον χώρο του κέντρου και τους Ρουμάνους να είναι κυριολεκτικά ακίνδυνοι επιθετικά

Στο 55ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση με ένα αυτογκόλ που θα κάνουμε καιρό να… δούμε, αφού μία «καραμπόλα» Χόλεμπας – Τοροσίδη λίγο μέσα στη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο «γάμα» της εστίας του Καρνέζη.

Και όμως ακόμα και μετά το (αυτό)γκολ, οι Ρουμάνοι δεν φάνηκαν να συνέρχονται και παρέμειναν ακίνδυνοι, δίχως φαντασία στο παιχνίδι τους, παρά τη φλύαρη υπεροχή τους. Ένα σουτ του Τορζέ στο 62΄, το οποίο απέκρουσε ο Καρνέζης ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν, πέραν του ότι ξύπνησαν για λίγο οι… παγωμένοι οπαδοί στις κερκίδες, οι οποίοι όμως γρήγορα επανήλθαν στις αποδοκιμασίες κατά των Ρουμάνων διεθνών.

Αλλά και η εθνική μας στο δεύτερο μισό του αγώνα αρκέστηκε στην άμυνα, δίχως να δημιουργήσει μία σοβαρή στιγμή μπροστά από το τέρμα του Ταταρουσάνου, και δε χρειαζόταν άλλωστε. Αρκούσε το αποτέλεσμα.

Εν τέλει, η εθνική πήρε το αποτέλεσμα πιο εύκολα απ’ ότι αναμενόταν, σφράγισε το εισιτήριο για το Μουντιάλ και το καλοκαίρι πετάει για τη Βραζιλία!

Αυτό που μένει να αποδειχθεί είναι εάν θα τα καταφέρει καλύτερα σε σχέση με τις δύο προηγούμενες παρουσίες της (σε ΗΠΑ και Νότια Αφρική), και προχωρήσει περισσότερο από τη φάση «των 32».

Οι ενδεκάδες

Ρουμανία (Πιτσούρκα): Ταταρουσάνου, Ματσέλ, Ρατς (27′ Λατόβλεβιτς), Κίρικες, Γκοϊαν (87′ Γκροσάβ), Χομπάν, Μαξίμ, Τόρζε (58′ Νικουλάε), Στάνκου, Τανάσε, Μάρικα.

Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης (72′ λ.τρ. Βύντρα), Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Σιόβας (80′ λ.τρ. Μανωλάς), Τζιόλης, Μανιάτης, Καραγκούνης (74’Σάμαρης), Σαμαράς, Σαλπιγγίδης, Μήτρογλου.