Η αντεπίθεση της Ίντερ προς την κορυφή σταμάτησε στο «Μάριο Ριγκαμόντι», με την Μπρέσια να παίρνει την ισοπαλία 1-1 σε ένα δραματικό φινάλε.

Οι δύο ομάδες, που αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια για τους νεκρούς της τραγωδίας στην Ιαπωνία, άρχισαν δυνατά το παιχνίδι και είχαν καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ, όμως αυτή που το κατάφερε ήταν η Ίντερ στο 18' με κοντινή κεφαλιά του Ετό ο οποίος αφιέρωσε το γκολ στον Ιάπωνα συμπαίκτη του, Ναγκατόμο.

Η Μπρέσια που ήθελε ένα θετικό αποτέλεσμα στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό, είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Καράτσιολο στο 35', που δεν κατάληξε στα δίχτυα.

Ο επιθετικός της Μπρέσια απείλησε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, πρώτα με κεφαλιά που πέρασε άουτ και στην συνέχεια με ένα τετ α τετ που δεν κατάφερε να αξιοποιήσει!

Η Ίντερ, από την μεριά της, είχε μεγάλες ευκαιρίες με τον Σνάιντερ (δοκάρι) και τον Πάντεφ (χαμένο τετ α τετ), από το 70' και μετά δημιούργησε και πάλι σπουδαίες φάσεις με τον Σκοπιανό και τον Ετό, και από την στιγμή που δεν κλείδωσε το ματς, το πλήρωσε!

Στο 85', ο Ντιαμάντι εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα φάνηκε να περνάει την γραμμή αλλά ο βοηθός δεν έδειξε το άουτ, ο Κόρδομπα έκανε λάθος γύρισμα και ο Καράτσιολο με κεφαλιά ισοφάρισε!

Το παιχνίδι είχε δραματικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά, ο διαιτητής Ρόκι αρνήθηκε πέναλτι στον Πάντεφ αλλά έδωσε το αντίστοιχο υπέρ της Μπρέσια στην επόμενη φάση, με τον Κόρδομπα να βλέπει την απευθείας κόκκινη για το μαρκάρισμα στον Έντερ. Ο Καράτσιολο ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Σέζαρ είπε «όχι» και κράτησε το 1-1 το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα καθώς το σουτ του Παναγιώτη Κονέ στις καθυστερήσεις έφυγε ελάχιστα άουτ!

To 1-1 κράτησε την Ίντερ στο -4 από την Μίλαν η οποία έχει εύκολο έργο απέναντι στην Μπάρι, ενώ η Μπρέσια παρέμεινε στην προτελευταία θέση.

Πλέον, οι «νερατζούρι» πηγαίνουν στο Μόναχο για την ρεβάνς του 0-1 με την ψυχολογία στο ναδίρ καθώς βλέπουν το πρωτάθλημα να πηγαίνει στην ροσονέρο πλευρά του Μιλάνου.