Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 την Κέρκυρα στο Ολυμπιακό Στάδιο, αλλά σε ακόμα ένα παιχνίδι έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και δεν θύμισε την εξαιρετική ομάδα των ντέρμπι.

Παρότι αρχικά όσοι βρέθηκαν στο Ολυμπιακό Στάδιο τα είχαν με τις καιρικές συνθήκες και το τσουχτερό κρύο, εντούτοις τελικά ήταν το μοναδικό που τους κράτησε ξύπνιους στο δεύτερο ημίχρονο... Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 της Κέρκυρας αλλά δεν ικανοποίησε ούτε στο ελάχιστο τους οπαδούς του που επέλεξαν να αγνοήσουν τη χαμηλή θερμοκρασία και να έρθουν στο "Σπύρος Λούης".

Τα μοναδικά πράγματα που κρατάει ο Παναθηναϊκός από τη νίκη της Κυριακής είναι οι τρεις βαθμοί και το 50ο γκολ του Τζιμπρίλ Σισέ με την πράσινη φανέλα. Και ο μοναδικός λόγος για να το θυμούνται οι φίλαθλοι είναι το απίστευτης ομορφίας τέρμα του Χριστοδουλόπουλου, με το οποίο άνοιξε το σκορ στο 34'.

Ο Παναθηναϊκός φούλαρε τις μηχανές μετά το 30', και μολονότι σε εκείνο το λεπτό ακυρώθηκε -ορθά- γκολ του Σισέ ως οφσάιντ και στο 32' σουτ στην κίνηση του Ζιλμπέρτο έφυγε λίγο άουτ, δύο λεπτά αργότερα (34') βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με εκπληκτικό γκολ του Χριστοδουλόπουλου, ο οποίος από 30 μέτρα "ζωγράφισε" το αριστερό "Γ" του Κωνσταντόπουλου κάνοντας το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (39') ήταν η σειρά του Σισέ να σκοράρει με ατομική ενέργεια και διαγώνιο πλασέ κάνοντας το 2-0. Ωστόσο, ο αρχηγός της Κερκυρας έψαχνε το γκολ του οποίο ήρθε στο 45', όταν μετά από σέντρα του Επστάιν, ο Βύντρα δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο "Ιέρο" με σουτ μείωσε σε 2-1 για τους Φαίακες.

Η ουσία είναι ότι ενώ μετά το 2-0 ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να "τελειώσει" το ματς, αυτός επέτρεψε στην Κέρκυρα να μειώσει και να ελπίζει μέχρι το τέλος ότι μπορεί να φύγει με βαθμό από το Ολυμπιακό Στάδιο. Οι πράσινοι έριξαν αδικαιολόγητα τους ρυθμούς τους και προκάλεσαν τη δυσφορία των οπαδών τους. Να υπενθυμίσουμε ακόμη ότι τρία ματς έμειναν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος και έπονται τα πλέι οφ.

Ένα όμως από τα πιο ενδιαφέροντα στιγμιότυπα του αγώνα ήταν ο πανηγυρισμός του δεύτερου γκολ του Παναθηναϊκού από τον ίδιο τον σκόρερ, τον Σισέ. Με το που σκόραρε ο Γάλλος πανηγύρισε βγάζοντας τη φανέλα του και δείχνοντας από μέσα μια της Θύρας 13 και μία με τον αριθμό 50.

Το γκολ που σημείωσε ο Τζιμπρίλ Σισέ κόντρα στην Κέρκυρα ήταν ιδιαίτερο για τον Γάλλο επιθετικό του Παναθηναϊκού καθώς ήταν το 50ο με το Τριφύλλι σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο 29χρονος φορ φρόντισε να το πανηγυρίσει μάλιστα δεόντως και να αποκαλύψει δύο φανέλες που φόραγε μέσα από την εμφάνιση του Παναθηναϊκού.

Η πρώτη ήταν μια μπλούζα της θύρας 13 την οποία είχαν φροντίσει πριν την έναρξη του αγώνα να δώσουν κάποια παιδιά του Ενιαίου Φορέα στους ανθρώπους του Παναθηναϊκού για να την παραδώσουν στον Σισέ, ώστε σε περίπτωση που αυτός σκοράρει να πανηγυρίσει μπροστά τους.

Όσο για την δεύτερη ήταν μια πράσινη φανέλα που μπροστά είχε τον αριθμό 50. Όσα και τα γκολ του Τζιμπρίλ Σισέ με το Τριφύλλι. Μια φανέλα που φοράει εδώ και τρία παιχνίδια μέσα από την εμφάνιση του Παναθηναϊκού αλλά δεν μπόρεσε να την εμφανίσει ξανά.