current views are: 2

2 Μαρτίου 2014
Δημοσίευση17:41

Ο Παναθηναϊκός ταπείνωσε με 3-0 τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη και του έσπασε το αήττητο!

Με μία εκπληκτική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός έφυγε θριαμβευτής από τον Πειραιά, κέρδισε τον Ολυμπιακό με 0-3, και έσπασε το αήττητο των ερυθρολεύκων στην έδρα τους! Πράνιτς στο 44′ και Μπεργκ στο 68′ τα γκολ για τους πράσινους, έχασε πέναλτι ο Ντομίνγκες.

Δημοσίευση 17:41’
αρθρο-newpost

Παρότι ο Ολυμπιακός είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, το γεγονός αυτό δεν μπόρεσε να μεταφραστεί και στις ανάλογες ευκαιρίες. Οι παίχτες του Αναστασίου έκλειναν καλά τους χώρους, με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να μην απειλήσουν ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, παρά μόνο ένα μακρινό σουτ του Χόλεμπας που δεν ανησύχησε τον Καπίνο.

Η κλασσική στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 23′, όταν ο Πέρες με εξαιρετική ατομική προσπάθεια πάσαρε στον Ολαϊτάν που ακολουθούσε τη φάση. Ωστόσο ο νιγηριανός άσος την τελευταία στιγμή έχασε τον έλεγχο της μπάλας και έδωσε την ευκαιρία στον τερματοφύλακα των «πράσινων» να επέμβει.

Λίγα λεπτά αργότερα, και δίχως να έχει κάτι, ο Ολαϊταν σωριάζεται στο έδαφος και αποχωρεί για τα αποδυτήρια και από κει για το νοσοκομείο. Το περιστατικό αυτό φαίνεται πως αποσυντόνισε τους γηπεδούχους, καθώς στο 44′ ο Παναθηναϊκός, άνοιξε το σκορ με τον Πράνιτς έπειτα από ασίστ του Μπεργκ και πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στο δεύτερο 45λεπτο η εικόνα παρέμεινε ίδια. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μάλιστα άμεσα στο 48΄, με τον Ρομπέρτο να βγαίνει έγκαιρα και να αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του Μπεργκ.

Ο Ολυμπιακός πρέσαρε, ο Παναθηναϊκός περίμενε την ευκαιρία για το δεύτερο τέρμα, που ήρθε στο 67ο λεπτό. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού απομάκρυναν την μπάλα, ο Μπεργκ κινήθηκε στον κενό χώρο, πρόλαβε τον Παπαδόπουλο και πλάσαρε εύστοχα και έγραψε το 0-2.

Στο 82′ οι ερυθρόλευκοι έχασαν την ευκαιρία να επιστρέψουν στο παιχνίδι όταν ο Ντομίγνκες αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Βαλντές από τον Κουτρουμπή. Σε αυτή τη φάση μάλιστα, αντικείμενο από την εξέδρα τραυμάτισε τον Γιάννη Αναστασίου.

Ο επίλογος του πράσινου θριάμβου γράφτηκε στο 89′. Ο Αμπέiντ με εντυπωσιακό χτύπημα φάουλ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ρομπέρτο και διαμορφώνει το 3-0 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Οι ενδεκάδες:

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονθάλεθ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Μαρκάνο (46′ Παπαδόπουλος), Χολέμπας, Μανιάτης, Εντινγκά, Ολαϊτάν (35′ Βαλντές), Πέρες, Ντομίνγκες, Κάμπελ.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Σίλντεφελντ, Νάνο, Λαγός (90′ Μαρινάκης), Πράνιτς, Ατζαγκούν (86′ Καρέλης), Ζέκα, Αμπέντ, Μπεργκ (76′ Πέτριτς).