Φαν Πέρσι, no mercy - Η Μάντσεστερ νίκησε με 3-0 τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το 2-0 το Καραϊσκάκη καθώς, το χατ – τρικ του Ρόμπιν Φαν Πέρσι επέτρεψε στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα και να προκριθεί στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο ματς, και στο 15ο λεπτό έχασαν μία πολύ καλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Κάμπελ γύρισε στον Πέρεζ, ο οποίος στο 15ο λεπτό πλάσαρε από κοντά ψηλά άουτ.

Η Μάντσεστερ ωστόσο ανέβηκε, απέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και άρχισε να πιέζει, έχοντας μερικές καλές στιγμές. Στο 18ο λεπτό κεφαλιά του Ρούνεϊ, βρήκε το δοκάρι έπειτα και από επαφή του Ρομπέρτο.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό οι «Κόκκινοι Διάβολοι», άνοιξαν το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρόμπιν φαν Περσι, με τον Ολυμπιακό να διαμαρτύρεται για τη φάση.

Από κει και έπειτα το παιχνίδι παιζόταν πάνω – κάτω. Ο Ολυμπιακός είχε ορισμένες ευκαιρίες, ωστόσο η βρετανική ομάδα ήταν αυτή που λίγο πριν συμπληρωθεί το 45λεπτο σημείωσε και δεύτερο γκολ, με σκόρερ και πάλι τον φαν Πέρσι.

Ο Ρούνεϊ από τα δεξιά έκανε τη συρτή σέντρα και ο ολλανδός στράικερ πρόλαβε τον Σαλίνο, πλασάροντας πλασάρει τον Ρομπέρτο.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι «Κόκκινοι Διάβολοι» ολοκλήρωσαν την ανατροπή του σκορ του πρώτου παιχνιδιού, με δράστη και πάλι τον φαν Πέρσι, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 51 έκανε το 3-0, δίνοντας σκορ πρόκρισης στους βρετανούς.

Από κει και έπειτα, ο Ολυμπιακός ανέβηκε μέτρα και προσπάθησε να πιέσει για το χρυσό γκολ που θα του έδινε την πρόκριση. Είχε μάλιστα ορισμένες καλές στιγμές όπως στο 63΄με το σουτ του Τσόρι Ντομίνγκες που πέρασε άουτ και τη διπλή φάση με τον Τσόρι και τον Κάμπελ στο 80ο λεπτό.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν τα τελευταία λεπτά του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του εκπληκτικού Ντε Χέα. Τελικά η Μάντσεστερ κατάφερε να υπερασπιστεί το 3-0, και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.