Στον τελικό του Κυπέλλου εν μέσω άγριων επεισοδίων ο ΠΑΟΚ, νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό

Φωτοβολίδες, συμπλοκές οπαδών με παίχτες και διακοπές. Για αυτά θα θυμόμαστε τον ημιτελικό του Κυπέλλου ΠΑΟΚ Ολυμπιακός στην Τούμπα και όχι για το αγωνιστικό κομμάτι, το οποίο έληξε με νίκη της ομάδας της Θεσσαλονίκης με 1-0.

Το... τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης παίχθηκε μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μάνταλου, όταν οπαδοί της γηπεδούχου ομάδες εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και συνεπλάκησαν με την αποστολή του Ολυμπιακού.

Οι οπαδοί επιτέθηκαν σε ποδοσφαιριστές και μέλη της «ερυθρόλευκης» ομάδας, που αναγκάστηκαν να δώσουν μάχη για να κατορθώσουν να φτάσουν στη φυσούνα και να μπουν στα αποδυτήρια.

Παρόμοια εικόνα ωστόσο υπήρξε και πριν το παιχνίδι. Επεισόδια γύρω από την Τούμπα, αλλά και μέσα στο γήπεδο, με την αποστολή του Ολυμπιακού να καταγγέλλει πως στον πάγκο της ομάδας έπεσαν... ψάρια! Μέσα σε μία ατμόσφαιρα που θύμιζε καμίνι, τελικά το παιχνίδι άρχισε με 1,5 ώρα καθυστέρηση σε σχέση με την προγραμματισμένη έναρξη.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Ο αγώνας αν και πέρασε σε δεύτερη μοίρα, ήταν ενδεικτικό του κλίματος που επικρατούσε. Δυνατές μονομαχίες, πολλές φορές αψιμαχίες μεταξύ των παιχτών και αποβολές. Πολλές αποβολές!

Στην αρχή ο ΠΑΟΚ είχε την ελαφρά υπεροχή , πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και έχασε δύο ευκαιρίες στο 7΄ και στο 19΄ με δύο κεφαλιές του Αθανασιάδη.

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι, ανέκτησε την κατοχή δίχως ωστόσο να καταφέρει πολλά πράγματα, με τον δικέφαλο του Βορρά να έχει ακόμη μία καλή ευκαιρία στο 35' με σουτ του Στοχ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ του ΠΑΣΟΚ. Στο 47' ο Αθανασιάδης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Τζαβέλα μεκατάσταση στην Τούμπα να γίνεται αποπνικτική από τα καπνογόνα και τα βεγγαλικά.

Το παιχνίδι έγινε αίφνης σκληρό, με τον Μάνταλο να μοιράζει... κάρτες, κυρίως στους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, οι οποίοι κρατούσαν με άνεση το υπέρ τους αποτέλεσμα. Τα νεύρα πολλά, η αυτοσυγκέντρωση σε χαμηλά επίπεδα και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, εκτός από την κεφαλιά του Μαρκάνο στην εκπνοή που έδιωξε στη γραμμή ο Κίτσιου.

Στο 89΄ αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα οι Μανιάτης, Κατσουράνης (ο άσος του ΠΑΟΚ είχε γίνει αλλαγή), με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να επιτίθεται στο συμπαίκτη του στην εθνική ομάδα, ο οποίος νωρίτερα επιχείρησε να του ρίξει κουτουλιά προερχόμενος από τον πάγκο. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Νάτχο του ΠΑΟΚ.