Στη Βαρκελώνη θα ταξιδέψει ξανά ο Παναθηναϊκός! Αυτή τη φορά για να κατακτήσει την Ευρωλίγκα και να βάλει το έκτο αστέρι στη φανέλα του. Μεγαλειώδης εμφάνιση για τους πράσινους, οι οποίοι εκθρόνισαν την πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπαρτσελόνα και με τη νίκη τους αυτή (78-67), προκρίθηκαν στο Final Four της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με ένα σερί 6-0 στο 2'. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και πήρε πόντους από Άντερσον, Ναβάρο κι ΕνΝτονγκ και στο 6' κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 10-11.
Ο Καλάθης έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (12-11 στο 6'), το οποίο και διατήρησε χάρη στις ελεύθερες βολές, τις οποίες, πάντως, δεν έβαλε, όλες (16-12 στο 9' με 4/8β. από το 12-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η “Μπάρτσα” ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να ξεφύγει η ' με 20-24. Περπέρογλου και Φώτσης (τρίποντο) απάντησαν αμέσως για νέο προβάδισμα (25-24 στο 15'), ενώ με ένα άψογο pick n' roll με τον Μπατίστ δευτερόλεπτα αργότερα (27-24) ο «Μήτσος» έδειξε πόσο έλειψε όσο ήταν στον πάγκο, αν και στη συνέχεια εκβίασε τις προσπάθειές του.

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο απάντησε με 5 συνεχόμενους πόντους, και ισοφάρισε σε 31-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο  Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τον Νίκολας και τον Βουγιούκα. Ο νεαρός σέντερ σκόραρε από  6 πόντους στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Διαμαντίδης ανέλαβε δράση στη συνέχεια και στο 26' η διαφορά ανέβηκε στο +8 (48-40).

Η περίοδος έκλεισε με τους πράσινους να βρίσκονται μπροστά με 56-47.

Στην τέταρτη περίοδο, το τρίποντο του Έραζεμ Λόρμπεκ με την επανέναρξη έδωσε «ανάσα» στους φιλοξενούμενους. Ο Βουγιούκας απάντησε, ο Διαμαντίδης τελείωσε τις φάσεις και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά με 63-50.

Στη συνέχεια η “Μπάρτσα” προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους έξι πόντους, 1:32 πριν τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός όμως κατάφερε να κρατηθεί μπροστά και εξασφάλισε το εισιτήριο για την πρόκριση. Επόμενος σταθμός...Βαρκελώνη!