Αν και δυσκολεύτηκε, ο Παναθηναϊκός πέτυχε σήμερα την 11η διαδοχική νίκη του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών. Λίγες ημέρες μετά την πρόκρισή της στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς κατέβαλε την αντίσταση του Πανιωνίου στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με 75-61, σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» υποχρέωσαν τους «κυανέρυθρους» στην τέταρτη διαδοχική ήττα τους, ενώ παρέμειναν ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό, τον οποίο θα αντιμετωπίσουν την μεθεπόμενη (25η) αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-41, 50-52, 61-75.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 14-7 στα μισά της πρώτης περιόδου. Με καλάθι του Άντερσον και τρίποντο του Μπατή, ο Πανιώνιος μείωσε σε 14-12, ενώ με λέι απ του Μπάρλου πέρασε μπροστά με 21-20, για να διαμορφώσει με τον ίδιο τρόπο ο Άντερσον το σκορ της πρώτης περιόδου (23-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναθηναϊκού βελτιώθηκαν στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 12-4 προηγήθηκαν 32-27 στο 15΄. Το προβάδισμα του «τριφυλλιού» έφτασε μέχρι και το +8 (38-30), ωστόσο ο Πανιώνιος «έριξε» τη διαφορά στο -4 (34-38), για να λήξει το ημίχρονο με τους «πράσινους» να προηγούνται 41-36.

Ο Παραγιός μείωσε σε 41-38, ενώ ακολούθησαν ένα λέι απ του Καλάθη και ένα τρίποντο του Τσαρτσαρή, με τα οποία ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 46-38. Ο Περπέρογλου από τα 6.75 έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων στο «τριφύλλι» (51-42), ωστόσο δύο καλάθια του Ιωάννου και ένα κάρφωμα του Κοβίλ έφεραν τον Πανιώνιο στο -3 (51-48). Ο Σάτο με μια βολή «έγραψε» το 52-48, για να διαμορφώσει ο Τσιάρας με τον ίδιο τρόπο το 52-50, σκορ με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος. Με σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 58-50 στο 33΄, ο Άντερσον μείωσε με τρίποντο σε 58-53, ωστόσο ακολούθησαν επτά «αναπάντητοι» πόντοι για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 12 πόντων στο παιχνίδι (65-53). Στη συνέχεια ο Σάτο ευστόχησε σε τρίποντο για το 68-53 στο 37΄ και ο Παναθηναϊκός «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη.

Διαιτητές: Μπήτης, Γκούμας, Νικολούλης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Άντερσον 16 (4), Αθανασούλας 2, Γιαννόπουλος, Τσιάρας 9 (1), Αθηναίου, Μπατής 3 (1), Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου 10, Κοβίλ 8, Παραγιός 7, Μπάρλος 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6 (1), Μάριτς, Περπέρογλου 8 (2), Μπατίστ 6, Φώτσης 7, Σάτο 16 (3), Τσαρτσαρής 9 (1), Διαμαντίδης 3, Βουγιούκας 10, Καλάθης 7, Καϊμακόγλου 3.