Η Διναμό μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πίεσε από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 6' ο Ποπόφ άλλαξε το παιχνίδι για τον Γκούσεφ με εκπληκτική μπαλιά, ο Ουκρανός δεξιός μπακ έκανε την κούρσα, έβγαλε τη σέντρα και ο Γιαρμολένκο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Ουκρανούς. Οι Πορτογάλοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να ισοφαρίσουν πολύ γρήγορα.

Στο 13' ο δημιουργός του τέρματος της Διναμό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθειά του να διώξει για το 1-1. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν μία προσπάθεια του Γκούσεφ στο 37' με τον Άρτουρ να αποκρούσει δύσκολα.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 61' λόγω αποβολής του Σεφτσένκο. Ο Ουκρανός επιθετικός πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του Κράβετς στο ημίχρονο και πρόλαβε να αντικρίσει δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε 8' (53', 61'), η δεύτερη γιατί συνέχισε τη φάση, ενώ είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα, δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες, η μεγαλύτερη με μακρινό σουτ του Σίλβιο, με τον Σοφκόφσκι να διώχνει σε κόρνερ. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και οι Πορτογάλοι έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στο μοναδικό παιχνίδι που η πρόκριση είναι ακόμη ανοιχτή...

Διναμό Κιέβου (Γιούρι Σέμιν): Σοφκόφσκι, Ντανίλο Σίλβα, Βουκόγεβιτς, Γκούσεφ, Ποπόφ, Γιουσούφ, Κατσερίντι, Κράβετς (Σεφτσένκο), Ερεμένκο, Γιαρμολένκο, Μιλέφσκι

Μπράγκα (Ντομίνγκος Πατσιέντσια): Άρτουρ, Παουλάο (Κουστόντιο), Σίλβιο, Κακά, Μιγκέλ Γκαρσία, Λίμα (Μεγιόνγκ), Ούγκο Βιάνα, Βαντίνιο, Λεάντρο Σαλίνο (Μοσορό), Πάουλο Σέζαρ, Άλαν

Διαιτητής: Μπιορν Κούιπερς (Ολλανδία)