Ο Ροδρίγκες... δαγκώνει καλύτερα!

Ο Σουάρες έλειπε και η «αγνώριστη» Ουρουγουάη έπεσε θύμα του εκπληκτικού Τζέιμς Ροδρίγκες και της Κολομβίας.

Ο μέσος της Μονακό πέτυχε το γκολ του τουρνουά, για να ξεκλειδώσει την άμυνα των Ουρουγουανών και τελείωσε το παιχνίδι με δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, για να στείλει τους Κολομβιανούς στους «8», όπου θα βρουν απέναντί τους την Βραζιλία.

Από το ξεκίνημα ήταν εμφανές ότι η τακτική του Ταμπάρες ήταν… άμυνα και ό,τι βγει. Οι Ουρουγουανοί έδωσαν χώρο, κλείστηκαν στο δικό τους μισό και αμύνθηκαν σωστά, μπλοκάροντας τους αντιπάλους τους. Οι Κολομβιανοί προσπαθούσαν μόνο με ατομικές ενέργειες, δεν μπορούσαν με τίποτα να αναπτυχθούν από τον άξονα και το παιχνίδι κυλούσε χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο.

Η πρώτη καλή τελική ήρθε στο 12’ με το μακρινό σουτ του Ζουνίγκα, που ήταν μόνιμος πονοκέφαλος για τους Ουρουγουανούς αμυντικούς, όμως στη συνέχεια τίποτα. Οι παίκτες του Ταμπάρες… κατέστρεφαν και εκείνοι του Πέκερμαν προσπαθούσαν χωρίς αποτέλεσμα. Ήταν εμφανές ότι μόνο μία ατομική ενέργεια θα άλλαζε τα δεδομένα. Και αυτή ήρθε στο 28’. Σε μία στιγμή… μαγείας, ο Γιέπες προωθήθηκε, έδωσε την μπάλα με κεφαλιά στον Ροδρίγκες και εκείνος αφού στόπαρε την έστειλε με εκπληκτικό σουτ αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Μουσλέρα για το 1-0!

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ουρουγουάη ήρθε στο 33’, όταν ο Καβάνι εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Η αλήθεια είναι ότι η Σελέστε δεν άξιζε περισσότερα από το ματς, με το 1-0 να μένει μέχρι το ημίχρονο και τους Κολομβιανούς να κλέβουν τις εντυπώσεις.