Η Λυών παραμένει στο παιχνίδι της εξόδου στο Champions League, καθώς επικράτησε με 3-0 της Λανς στο «Ζερλάν» για την 30η αγωνιστική του σαμπιονά.

Οι «λυωνέ» δυσκολεύτηκαν ωστόσο να καθαρίσουν το ματς. Το πρώτο μέρος έκλεισε με το σκορ 0-0, στο δεύτερο όμως χρειάστηκαν πέντε λεπτά (56’-61’) για να πάρουν …αέρα δύο τερμάτων με το αυτογκόλ του Μπεντιμό και το γκολ του Μπριάντ.

Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Λόπες στις καθυστερήσεις.

Νωρίτερα, η Μαρσέιγ έχασε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο την διαφορά από την Λιλ, ύστερα από την …γκέλα της τελευταίας το Σάββατο στο Μονακό (1-0).

Οι Μασαλλοί, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με την Τουλούζ στο «Βελοντρόμ» για την 30η αγωνιστική του σαμπιονά και βρίσκονται στο -3 από την κορυφή, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στις μεσαίες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Ρεμί στο 31’, έκανε το 1-0, όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μπράατεν ισοφάρισε και στο 61’ ο Τσετό, γύρισε το ματς.
Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζινιάκ στο 84’.

Στο άλλο ματς, Μονπελιέ και Νις, έμειναν στο 1-1, με την πρώτη να παραμένει στο… κόλπο της Ευρώπης και την δεύτερη να μένει ζωντανή για την παραμονή.

Το σκόρ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ντερνίς στο 44’, ενώ το τελικό σκορ, διαμόρφωσε με αυτογκόλ στο 73’ ο Γιουρντέν.