Στα ημιτελικά του τσάμπιονς λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) την Ρεάλ Μαδρίτης, προκρίθηκε σήμερα η Μπαρτσελόνα, που μετά το 5-1 του «Καμπ Νου» επικράτησε και εκτός έδρας της Σαχτάρ Ντόνετσκ με 1-0.

Το σκορ του πρώτου αγώνα δεν έδινε ελπίδες στην Σαχτάρ για να κυνηγήσει το θαύμα της πρόκρισης και αυτό φάνηκε καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, όπου οι δύο ομάδες αν και παρατάχθηκαν με βασικούς, αγωνίστηκαν «μαζεμένα». Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό, ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε το 48ο τέρμα του σε όλες τις διοργανώσεις (σε 46 συμμετοχές), δίνοντας το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα. Αυτό το γκολ ήταν αρκετό να δώσει και τη νίκη στην ισπανική ομάδα, που με συνολικό σκορ 6-1 πέρασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Διαιτητής: Φλοριάν Μάιερ (Γερμανία)

Κίτρινες: Μχιταριάν, Ιστσένκο - Μιλίτο

Οι συνθέσεις:

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Πιατόφ, Ιστσένκο, Κομπίν, Ρακίτσκι, Σέβτσουκ, Χούμπσμαν (75΄ Φερναντίνιο), Ντάγκλας Κόστα (58΄ Εδουάρδο), Ζάντσον, Γουϊλιαν, Μχιταριάν, Λουϊς Αντριάνο (66΄ Μαρσέλο Μορένο)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Ντάνιελ Άλβες, Πικέ (70΄ Μιλίτο), Μπούσκετς, Αντριάνο, Μασεράνο, Τσάβι (66΄ Πέδρο), Κεϊτά, Αφελάι, Μέσι, Βίγια (75΄ Τζέφρεν)