Τη δέκατη νίκη του και όγδοη εντός έδρας πανηγύρισε στο κλειστό της Γλυφάδας ο Ικαρος Καλλιθέας, ο οποίος έχει εξασφαλίσει την παραμονή του.

Οι «νεοφώτιστοι» επικράτησαν 73-68 του Ηρακλή, σε αγώνα για την 25η ημέρα της Α1 Ανδρών, και υποχρέωσαν τον «Γηραιό», που έχει υποβιβαστεί, στην 20η ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-33, 50-53, 73-68

Αιφνιδιασμοί, καλή άμυνα και έλεγχος των ριμπάουντ συνέβαλαν ώστε ο Ικαρος Καλλιθέας να ελέγξει τον αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (35-33). Ωστόσο, στο πρώτο δεκάλεπτο ο κορυφαίος του Ηρακλή, Πέτροβιτς (11π. στο ημίχρονο), είχε συμβάλει ώστε ο Γηραιός να προηγηθεί στο 4' με 7-1 και να μπει στη δεύτερη περίοδο στο +1 (16-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν στροφές οι Τόμπσον και Καράμπουλας και ο Ικαρος ανέκτησε το προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο στο +2 (35-33).

Με επιμέρους σκορ 20-15 στην τρίτη περίοδο και πρωταγωνιστή τον Εϊτουταβίτσιους ο Ηρακλής άγγιξε την υπέρβαση στην τρίτη περίοδο, με τη λήξη της οποίας βρέθηκε στο +3 (53-50). Ωστόσο, στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου ο Ικαρος με πρωταγωνιστή τον ΜακΑλάρνι και... βροχή τριπόντων (3 σερί) έτρεξε επιμέρους σκορ 9-1, ανέκτησε το προβάδισμα με 59-54 και έκτοτε δεν απειλήθηκε για να φτάσει άνετα στη νίκη με 73-68

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μάνος, Μπίκας

Οι συνθέσεις:

ΙΚΑΡΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Χάρις 17 (2), Αγαδάκος 3, Φαλέκας 2, Καράμπουλας 7 (1), Πολυτάρχου 2, Τόμπσον 14, Καλαμπόκης 2, Τζιγκάνοβιτς, ΜακΑλάρνι 20 (4), Κερασοβίτης, Κατούφας 6, Κράσιτς.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κρις Χουγκάζ): Δεμερτζής, Τζακόπουλος, Αγγελακόπουλος 10 (2), Πέτροβιτς 17 (2), Τραϊανός 6 (1), Δέσπος 13, Εϊτουταβίτσιους 22 (2).