Σπουδαία νίκη, με την οποία εξασφάλισε μία θέση στα πλέι οφ, πήρε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης ο Πανιώνιος. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν στην παράταση 89-80 του Αρη, με τους Θεσσαλονικείς να μην έχουν πλέον όνειρα κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 33-39, 51-59, 73-73κ.α., 89-80 παρ.

Ο Χατζηβρέττας με 12 πόντους κυριάρχησε επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο και ο Άρης, μετά από τρίποντο του Μπράουν στο 17΄, ανέκτησε το προβάδισμα (30-28) και χωρίς να απειληθεί ξανά πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (39-33). Ο Πανιώνιος, ο οποίος είχε κάποια ξεσπάσματα στο παιχνίδι του, ενώ είχε κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (19-18), «πλήρωσε» τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας και το πρόβλημα που είχε στην περιφέρεια.

Στην τρίτη περίοδο η άμυνα του Άρη συνέχισε την καλή δουλειά και η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (56-46), για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο 59-51. Ωστόσο, ο Πανιώνιος δεν σήκωσε λευκή... πετσέτα και με επική αντεπίθεση ανέκτησε το προβάδισμα στα 52'' πριν το τέλος μετά από κάρφωμα του Κόβιλ (70-69). Ο Χατζηβρέττας από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έφερε τον Άρη και πάλι σε θέση ισχύος (71-70), ενώ από την ίδια θέση ο Χαραλαμπίδης διαμόρφωσε το 73-70, 5’’ πριν το φινάλε. Ο Άντερσον, πάντως, με δεύτερη προσπάθεια σε τρίποντο και αφού προηγουμένως είχε δεχτεί τάπα από τον Μπάβτσιτς, ισοφάρισε σε 73-73 ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Πανιώνιος φάνηκε πιο ψύχραιμος και με τον Άντερσον να φτάνει τους 13 πόντους δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στο τελικό 89-80.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Κορομηλάς, Διαμαντής

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Άντερσον 13 (2), Αθανασούλας, Γιαννόπουλος, Τσιάρας 22 (4), Αθηναίου, Μπατής 8 (2), Γιάνκοβιτς 11, Ιωάννου 11 (1), Σαρικόπουλος 2, Κόβιλ 18, Παραγυιός 4.

ΑΡΗΣ (Λευτέρης Σούμπτοτιςτς): Μπράουν 18 (2), Ουίντερς, Ταπούτος 6, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 19 (2), Χαραλαμπίδης 20 (3), Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 4, Σλούκας 4, Τόμας 9.