Τεράστια νίκη με επική ανατροπή του Παναθηναϊκού κόντρα στον Ολυμπιακό!

Τεράστια νίκη σημείωσε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ολυμπιακό με 77-76, καθώς ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων και προκρίθηκε στον ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ!

Οι «πράσινοι» ενώ στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν, στο β' μέρος βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (33-45 στο γ' δεκάλεπτο). Ωστόσο με επική αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά και μεγάλη ψυχραιμία στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα, ισοφάρισαν και κατάφεραν μάλιστα να επικρατήσουν με κάρφωμα του Μπατίστα, 0,4 δέκατα πριν το τέλος.

Ο Νίκος Παππάς με 19 πόντους και ο Μπατίστα με 12 ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού, ενώ καθοριστικός σε ένα ακόμη ματς ήταν και ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που πέτυχε το τρίποντο της ισοφάρισης (75-75) στα τελευταία 16 δευτερόλεπτα, ενώ τραβώντας επάνω του όλη την άμυνα του Ολυμπιακού στο τέλος κατάφερε να δώσει την ασίστ στο Μπατίστα που έφερε το κάρφωμα-νίκης του Ουρουγουανού.

Ο Παναθηναϊκός στάθηκε όρθιος παρά τις απουσίες και τα εις βάρος του προγνωστικά στο πρώτο ντέρμπι «αιωνίων» και άνοιξε διάπλατα το δρόμο για τον πρώτο εφετινό τίτλο, το Κύπελλο Ελλάδας

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-32, 49-60, 77-76

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Διαμαντάκος (3ριμπ.), Σλότερ 7 (3/5δίπ., 0/3τρίπ., 1/2 βολ., 3λάθ., 1ασ.), Μποχωρίδης 5 (1/3δίπ., 1/2τρίπ., 1ριμπ., 1λάθ., 3ασ.), Γιάνκοβιτς 11 (4/5δίπ., 0/3τρίπ., 3/4βολ., 4ριμπ., 2ασ., 4κλ.), Φώτσης 7 (2/2δίπ., 1/2τρίπ., 2ασ, 2κλ.), Παππάς 19 (4/5δίπ., 3/5τρίπ., 2/2βολ., 4λάθ., 1κλ.), Μπλουμς 8 (1/1δίπ., 2/4τρίπ., 1ριμπ., 1λάθ., 1κλ.), Διαμαντίδης 8 (0/2δίπ., 2/4τρίπ., 2/2βολ., 5ασ., 6λάθ., 1κλ.), Μπατίστα 12 (5/7δίπ., 2/3βολ., 7ριμπ., 2λάθ., 1ασ.)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2/5τρίπ., 1ριμπ., 1λάθ.), Χάντερ 6 (3/5δίπ., 2ριμπ., 1ασ.), Ντάνστον 10 (3/8δίπ., 4/6βολ., 5ριμπ., 3ασ., 2κλ.), Σπανούλης 12 (3/5δίπ., 2/5τρίπ., 3λάθ., 3ασ., 3κλ.), Μάντζαρης 3 (1/1τρίπ., 3ασ.), Σλούκας 3 (1/1δίπ., 0/1τρίπ., 1/2βολ., 6ασ., 1λάθ.), Λαφαγιέτ 7 (2/4δίπ., 1/7τρίπ., 1λάθ., 1ασ., 3κλ.), Λοτζέσκι 16 (1/1δίπ., 4/5τρίπ., 2/2βολ., 1λάθ., 1ασ.), Πρίντεζης 13 (5/7δίπ., 0/3τρίπ., 3/4βολ., 9ριμπ., 5λάθ., 1ασ.)