Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά από 18 χρόνια κατέκτησε το Copa Del Rey  με μια νίκη στο clasico επί της Μπαρτσελόνα, με 1-0 στην παράταση! Το γκολ του Ρονάλντο στο 103' με κεφαλιά έχρισε τους Μαδριλένους νικητές στη Βαλένθια!

Με τον Πέπε και πάλι σε θέση αμυντικού χαφ και χωρίς «καθαρόαιμο» φορ παρατάσσει τη Ρεάλ ο Μουρίνιο. Ο Ράμος ξεκινάει ως παρτενέρ του Καρβάλιο στο κέντρο της άμυνας, με τον Αρμπελόα στα δεξιά και τον Μαρσέλο αριστερά, ενώ λίγο μπροστά από την τριάδα των χαφ θα κινούνται οι Οζίλ και Ντι Μαρία, με τον Ρονάλντο στην κορυφή.

Όσον αφορά την ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα, ο Ματσεράνο επιλέχτηκε για αντικαταστάτης του τραυματία Πουγιόλ κι έτσι ο Μπουσκέτς θα αγωνιστεί ως αμυντικός μέσος. Από κει και πέρα, η αναμενόμενη ενδεκάδα για τον Πεπ Γκουαρδιόλα, με τον Πίντο κάτω από τα δοκάρια, τον Πέδρο στην τριπλέτα της επίθεσης και τον Ινιέστα στα χαφ.

Το πλάνο του Ζοσέ Μουρίνιο δούλεψε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο και η Ρεάλ ελέγχει μέχρι στιγμής τον τελικό. Καμία αξιοσημείωτη ευκαιρία από πλευράς Μπαρτσελόνα, η οποία έχει τους Μέσι, Βίγια εκτός παιχνιδιού, ενώ οι Τσάβι και Ινιέστα δεν έχουν πάρει πρωτοβουλίες. Στον αντίποδα, οι Μαδριλένοι είναι επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις, όμως ο Ρονάλντο δεν έχει κατορθώσει στις 2-3 ευκαιρίες που του δόθηκαν να νικήσει τον Πίντο, ενώ το δοκάρι σταμάτησε την κεφαλιά του Πέπε στο 44', στη σημαντικότερη ευκαιρία του παιχνιδιού.

Σαφώς καλύτερη στο δεύτερο μέρος η Μπάρτσα, περιόρισε σε παθητικό ρόλο τη μεγάλη αντίπαλό της, όμως ο Κασίγιας κράτησε το μηδέν με σωτήριες επεμβάσεις. Λίγο έλειψε στο φινάλε να "κλέψει" το τρόπαιο η Ρεάλ με τον Ντι Μαρία, όμως ο Πίντο έκανε εξαιρετική αποκρουση και έστειλε το ματς στην παράταση.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 103' για την Ρεάλ, η σέντρα του Ντι Μαρία βρήκε τον Ρονάλντο και με κεφαλιά νίκησε τον Πίντο και οι Μαδριλένοι βρίσκονται πλέον 15 λεπτά μακριά από την κατάκτηση του πρώτου τους τίτλου μετά από μία τριετία!