Την πρόκριση στον μεγάλο τελικό πήρε η Μπενφίκα, η οποία επικράτησε με 2-1 της Μπράγκα, στον πορτογαλικό "εμφύλιο" του Europa League.

Ισορροπημένο στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι είχαν μία ελαφριά υπεροχή, αλλά δεν μπόρεσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους αφού η αμυντική γραμμή της Μπράγκα στεκόταν πολύ καλά. Αξιοσημείωτο είναι ότι ο ένας εκ των δύο κεντρικών αμυντικών της, ο Αλμπέρτο Ροντρίγκες, είχε να αγωνιστεί βασικός από τις 10 Μαρτίου.

Η σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου μέρους χάθηκε από πλευράς Μπενφίκα στο 44ο λεπτό, όταν το κοντινό σουτ του Καρντόζο, κατέληξε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Αρτούτ. Μία φάση που σε πρώτη φάση δε φαινόταν επικίνδυνη για την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στις αρχές του δευτέρου 45λέπτου, οι δύο ομάδες αποζημίωσαν τους φιλάθλους που κατέκλυσαν κάθε γωνιά του “Λουζ”, καθώς σημείωσαν τρία γκολ και είχαν ένα δοκάρι μέσα σε ένα δεκάλεπτο.

Ο "χορός" των γκολ άρχισε στο 50ό λεπτό με κοντινή προβολή του Ζαρντέλ (είχε προηγηθεί κεφαλιά του Καρντόζο στο δοκάρι του Αρτούρ). Τρία λεπτά αργότερα, η Μπράγκα ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά (με πλάτη προς το τέρμα) από τον Βαντίνιο, ο οποίος θα χάσει τη ρεβάνς λόγω καρτών. Στο 59', ο Καρντόζο ήταν πιο τυχερός συγκριτικά με τις δύο προηγούμενες προσπάθειές του που κατέληξαν στο δοκάρι και με όμορφη εκτέλεση φάουλ, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μπενφίκα.

Πηγή: contra.gr