Όταν ο Βιεϊρίνια έχει κέφια ο ΠΑΟΚ όχι απλά κερδίζει, αλλά κατατροπώνει κάθε αντίπαλο. Ο Πορτογάλος μοίρασε δύο ασίστ και πέτυχε ένα γκολ στη νίκη του Δικεφάλου με 5-0 επί της Καβάλας.
Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Καβάλα σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Τούμπας κεκλεισμένων των θυρών. Ο Δικέφαλος του Βορρά σαν σε προπόνηση επικράτησε 5-0 επί των αργοναυτών και έδειξε πως βαδίζει σε καλά μονοπάτια ενόψει των αγώνων για τα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος.

Στα άσχημα ο τραυματισμός του Μπρούνο Τσιρίλο που αποχώρησε στο 43ο λεπτό με ενοχλήσεις στον αχίλλειο τένοντα. Οι Θεσσαλονικείς ευελπιστούν να μην έχει κάτι το σοβαρό ο Ιταλός αμυντικός, γιατί θα ξεμείνουν από κεντρικούς αμυντικούς.

Ο ΠΑΟΚ μετά το πρώτο εικοσάλεπτο κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της Καβάλας. Ο Στέφανος Αθανασιάδης σκόραρε στο 25ο λεπτό με πλασέ ύστερα από σέντρα του Βιτόλο. Στο 37' ο Ίβιτς με κοντινή προβολή έπειτα από ατομική ενέργεια του Βιεϊρίνια έκανε το 2-0. Από τη δεύτερη ασίστ του Βιεϊρίνια στο 45' και το πλασέ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη διαμορφώθηκε το 3-0, που είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Πορτογάλος από δημιουργός έγινε σκόρερ στις αρχές του δευτέρου μέρους, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0 με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια. Το 5-0 έκανε ο Ελ Ζαρ με προσωπική ενέργεια είκοσι λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ντιέγκο Αρίας απουσιάζει από τη Θεσσαλονίκη και δεν συμμετέχει στον φιλικό αγώνα, καθώς εξασφάλισε άδεια από την ομάδα προκειμένου να μεταβεί στη Γαλλία και να διευθετήσει ένα προσωπικό του ζήτημα.

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς (46' Κρέσιτς, 75' Κουτζαβασίλης), Ετό (60' Ελ Ζαρ), Κοντρέρας (65' Μπαλάφας), Τσιρίλο (43' Μαλεζάς), Λίνο (60' Σακελλαρίου, 79' Σταφυλίδης), Γκαρσία (65' Τσουκαλάς), Βιτόλο (69' Γεωργίου), Σαλπιγγίδης (46' Σνάουτσνερ), Ίβιτς (60' Φωτάκης), Βιεϊρίνια (65' Κουτσιανικούλης), Αθανασιάδης (46' Μουσλίμοβιτς).
Καβάλα: Βαγιέχο, Βλάχος, Οικονόμου, Θεοδωρέλης, Αυλωνίτης, Ντιέ, Ντικρόκ, Χργκόβιτς, Ονουάτσι, Αμπντούν, Νικουλάε.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Γιάννου (46'), Ναζλίδης (46'), Ντανίλο (54'), Γαβριηλίδης (71'), Ελευθεριάδης Α.(46'), Καπατζής (46'), Μαυροβασίλης (65').