Η Βιγιαρεάλ ήττηθηκε με 2-1 από την Πόρτο, ενώ η Μπράγκα κατάφερε να περάσει τον τελικό με 1 - 0 επί της Μπενφίκα. Η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ στο 17' με τον Κάνι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ από πάσα του Μάρκο Ρουμπέν.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η Πόρτο κατάφερε να ισοφαρίσει με τυχερό τέρμα του Χουλκ. Ο Βραζιλιάνος σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Μουσάκιο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Ντιέγκο Λόπεθ, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Η υπόθεση... πρόκριση τελείωσε στο 48', όταν ο Ρανταμέλ Φαλκάο Γκαρσία έδωσε προβάδισμα στην Πόρτο με 2-1, πλασάροντας από κοντά έπειτα από εξαιρετική σέντρα από αριστερά του Φρέντι Γκουαρίν σε ιδανική αντεπίθεση.

Αυτό είναι το 16ο γκολ του Κολομβιανού στράικερ, ο οποίος έγινε έτσι ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης(Europa League & UEFA Cup που φτάνει αυτόν τον αριθμό, ξεπερνώντας τον Γιούργκεν Κλίνσμαν, ο οποίος είχε πετύχει 15 γκολ με την Μπάγερν την περίοδο 1995-1996.

Στο 64' ο Γκουαρίν είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ για τους "δράκους", ενώ είχε δοκάρι και ο Τζουζέπε Ρόσι στο 74' για την Βιγιαρεάλ, η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75' με κοντινό σουτ του Χοάν Καπντεβίλα.

Ο Νικολάς Οταμέντι ανέτρεψε στην περιοχή τον Μάρκο Ρουμπέν και ο Τζουζέπε Ρόσι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Έλτον, δίνοντας το προβάδισμα στο "κίτρινο υποβρύχιο" (3-2) με το 11ο γκολ του στην διοργάνωση.

Στην αναμέτρηση της Μπράγκα με την Μπενφίκα, από εκτέλεση κόρνερ του Ούγκο Βιάνα ο Κουστόντιο με κεφαλιά στο 19' άνοιξε το σκορ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό "γάμα" του Ρομπέρτο.

Η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Μπενφίκα ήρθε στο 42', όταν ο Όσκαρ Καρντόσο έκανε το γύρισμα από αριστερά στην περιοχή και ο Χαβιέρ Σαβιόλα πλάσαρε από κοντά, αλλά η μπάλα χτύπησε στην ρίζα του αριστερού δοκαριού του Αρτούρ.

Η Μπενφίκα έφτασε κοντά στη ισοφάριση και στο 80', όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Λουϊζάο πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ δεν κατάφερε να της αλλάξει την πορεία και να την στείλει στα δίχτυα από κοντά ο Σαβιόλα.

Πηγή: sport24.gr