Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Derrick Rose που σταμάτησε στους 44 πόντους, οι Bulls επικράτησαν των Hawks με 99-82 και πήραν πίσω το πλεονέκτημα έδρας, κάνοντας το 2-1 στη σειρά.

Φαίνεται πως η ανάδειξη του Derrick Rose σε MVP, παρά το γεγονός πως είναι μόλις 22 ετών, είναι κάθε άλλο παρά τυχαία. Ο "πυραυλοκίνητος" point guard συνέχισε τις καταπληκτικές του εμφανίσεις, σκοράροντας αυτή τη φορά 44 πόντους (ρεκόρ καριέρας στα playoffs) κόντρα στους Hawks και οδήγησε τους Bulls στην σπουδαία επικράτηση μέσα στην Atlanta με 99-82. Έτσι, οι "ταύροι" απέκτησαν και πάλι το πλεονέκτημα έδρας που είχαν χάσει στο πρώτο ματς της σειράς, κάνοντας παράλληλα το 2-1 στις νίκες.

Ο Rose ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού. Ο άνθρωπος που έκανε τη διαφορά και δεν ήταν λίγες οι στιγμές που θύμιζε… Michael Jordan με τις απίστευτες εμπνεύσεις του. Βέβαια, "ευθύνη" για την εκπληκτική του παρουσία φέρει και ο Jeff Teague, ο οποίος έκανε το λάθος να τον… προκαλέσει στο ξεκίνημα. Στα πρώτα πέντε λεπτά και με το σκορ στο 20-16 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι δύο προαναφερθέντες είχαν σημειώσει από 11 πόντους, έκαστος, προαναγγέλλοντας μία φοβερή κόντρα. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Ο Teague κάποια στιγμή έμεινε από… καύσιμα, όχι όμως και ο D-Rose, ο οποίος συνέχισε να "εκτελεί" ανελέητα την αντίπαλη άμυνα, φτάνοντας ήδη τους 21 πόντους με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η πρώτη περίοδος έληξε με 29-23 και η δεύτερη 56-43. Οι παίκτες του Tom Thibodeau πήραν τα ηνία παρά τα όποια προβλήματα είχε ο Taj Gibson πάνω στον Josh Smith που νωρίτερα ήταν… άποντος. Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Chicago στο +13, καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτά του οι Korver και Deng με διαδοχικά τρίποντα άνοιξαν αρκετά την… ψαλίδα.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν τρόπο να περιορίσουν τον Rose, που έβρισε λύσεις και στο πρόσωπο του Taj Gibson. Έτσι, στο 35’ η διαφορά εκτοξεύτηκε +19 (80-61), με τον MVP της κανονικής περιόδου να έχει φτάσει στους 34 πόντους. Το νερό είχε κυλήσει ήδη στ’ αυλάκι και δεν υπήρχε κανένας τρόπος επιστροφής. Τα "γεράκια" έκαναν μία απέλπιδα προσπάθεια, μειώνοντας σε 86-75 στο 40’. Όμως, οι Bulls έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 11-0, βάζοντας τέλος στην υπόθεση… νίκη.

Κι επειδή αναφερθήκαμε κατά κύριο λόγο στον… διαστημικό κύριο Rose και στον πολύ καλό Taj Gibson (13π., 11ρ.), άξιος ιδιαίτερης μνείας είναι και ο "αθόρυβος", Joakim Noah, ο οποίος μπορεί να έμεινε στους 2 πόντους, όμως έκανε απίστευτη δουλειά στην άμυνα, τελειώνοντας τον αγώνα με 15 ριμπάουντ και 5 κοψίματα! Σημαντική συνεισφορά είχε και ο Kyle Korver, που πέτυχε 11 πόντους με 3/4 σουτ τριών πόντων, κάποια εκ των οποίων ήταν μείζονος σημασίας.

Στον αντίποδα, ο Jeff Teague έμεινε στο καλό του ξεκίνημα (11 πόντοι στην πρώτη περίοδο), όμως στη συνέχεια ήταν αδύνατον να ακολουθήσει στους ρυθμούς του Rose. Μπορεί οι 21 πόντοι του να μαρτυρούν μία μεγάλη εμφάνιση, όμως αυτό δεν συνέβη, καθώς ο νεαρός είχε έλλειψη διάρκειας στην απόδοσή του και κυρίως τεράστια προβλήματα στην άμυνα πάνω στον μεγάλο του αντίπαλο, ο οποίος του έδειξε πως έχει να μάθει πολλά ακόμα για να φτάσει στο επίπεδο του super star.

Ο Josh Smith βρέθηκε στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων για τα "γεράκια", έχοντας 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, όμως ήταν ο μοναδικός από τους ψηλούς της ομάδας του που πάλεψε πραγματικά. Ο Al Horford (10π., 5/12 σουτ εντός πεδιάς, 8ρ.) δεν βοήθησε επουδενί τους συμπαίκτες του, με την αντίπαλη front line να τον εκθέτει ανεπανόρθωτα. Λίγα πράγματα και από τα... πρώτα βιολιά, Joe Johnson και Jamal Crawford, που κινήθηκαν ξανά στη μετριότητα με 10 και 7 πόντους, αντίστοιχα.

"Είναι πάρα πολύ δύσκολο να τον μαρκάρεις οπουδήποτε. Έχει τη δυνατότητα να σκοράρει με πολλούς τρόπους. Όταν του αφήνεις τη διείσδυση τελειώνει τις φάσεις με lay up ή κάρφωμα, ενώ όταν του αφήνεις το σουτ ευστοχεί από μακριά", δήλωσε μετά το τέλος του ματς ο Jeff Teague, αναφερόμενος στις δυσκολίες που υπήρξαν στο μαρκάρισμα του ασταμάτητου, Derrick Rose, ο οποίος έκανε κυριολεκτικά ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ.

"Απλά έκανα επίθεση προς το καλάθι. Αυτό σκεφτόμουν σε όλο το παιχνίδι", είπε χαρακτηριστικά ο ίδιος ο 22χρονος παίκτης, ο οποίος έχει τραβήξει πάνω του όλα τα βλέμματα, προσθέτοντας: "Αυτά είναι πολύ σκληρά και δύσκολα παιχνίδια. Τώρα δείχνουμε το χαρακτήρα που έχουμε σαν ομάδα και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα. Δεν με ενοχλεί ο τραυματισμός μου, γιατί απλά το μόνο που με νοιάζει είναι να κερδίζουμε τα παιχνίδια".

Ο Larry Drew εξέφρασε την απόγνωσή του: "Μας νίκησαν. Μας νίκησαν κατά κράτος", τόνισε ο head coach των Atlanta Hawks για να συμπληρώσει: "Με αυτή την ομάδα πρέπει να βρίσκεις τον τρόπο να υπερκεράσεις την ενέργεια που βγάζουν οι παίκτες της. Αν δεν τα καταφέρεις, τότε δεν έχεις καμιά τύχη μαζί της και παθαίνεις ό,τι κι εμείς σήμερα