Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης των πλέι οφ της Σουπερ Λίγκα, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, έκανε η ΑΕΚ, η οποία κέρδισε με 3-0 τον ΠΑΟΚ στο άδειο ΟΑΚΑ. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη γηπεδούχο να χάνει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Ο Μπαχά πέρασε ψηλοκρεμαστά τη μπάλα στο Σκόκο, ο Αργεντινός άσος πλάσαρε αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και κατέληξε άουτ. Ο ΠΑΟΚ έγινε απειλητικός στο 8ο λεπτό, όταν ο Μουσλίμοβιτς δεν αξιοποίησε την πάσα του Τσουκαλά σουτάροντας άουτ, όμως στο 21ο λεπτό ο εφετινός "δήμιος" του ΠΑΟΚ στις αναμετρήσεις με την Ένωση, Τραϊανός Δέλλας, άνοιξε το σκορ: σε φάουλ του Σκόκο και γύρισμα του Μπαχά ο Τσιρίλο δεν απομάκρυνε σωστά, δίνοντας την ευκαιρία στον διεθνή αμυντικό να σκοράρει, με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά. Μια κεφαλιά του Μανωλά, στο 24΄, έφυγε μόλις άουτ, ενώ ο Δέλλας παραλίγο να διπλασιάσει στο 35΄, αλλά το σουτ που επιχείρησε -σε εκτέλεση φάουλ- πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η νίκη για τους "κιτρινόμαυρους" θεμελιώθηκε νωρίς-νωρίς στην επανάληψη, όταν στο 47΄ ο Ντιοπ πήδησε ψηλότερα απ΄ όλους σε εκτέλεση κόρνερ και με κεφαλιά έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν, με τον Μουσλίμοβιτς να σουτάρει άουτ στο 64΄, για να "κλειδώσει" το τρίποντο ο Ντιόπ με το δεύτερο γκολ του (κοντινό πλασέ), στο 68΄. Μάλιστα, στο 79΄ παραλίγο να γίνει το 4-0 απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που παρέπαιε, όταν ο Λαγός σούταρε αναγκάζοντας το Χαλκιά σε σωτήρια απόκρουση, για να πάρει το "ριμπάουντ" ο Μίτσελ και να αποτρέψει το γκολ ο Κοντρέρας, αποκρούοντας επί της γραμμής.

Διαιτητής: Σ. Μάνταλος (Αθηνών)

Κίτρινες: Σκόκο, Μίτσελ - Κοντρέρας

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Καφές (52΄ Γκερέιρο), Μανωλάς, Δέλλας, Μίτσελ, Μάκος, Καράμπελας, Ντιόπ (80΄ Ματέος), Γεωργέας, Σκόκο (66΄ Λαγός), Μπαχά.

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σαλπιγγίδης, Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας, Φωτάκης (73΄ Ελ Ζαρ), Σνάουτσνερ (57΄ Λίνο), Τσουκαλάς (65΄ Αρίας), Έτο.