1-0 σε... άδειο τέρμα

Παρά τις απουσίες του Διαμαντίδη και του Μπατίστα ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, νικώντας τον ΠΑΟΚ (83-58) που στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό.

Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως... χαλαρές στο πρώτο μέρος, έκαναν λάθη και δεν έβρισκαν ρυθμό με την απουσία του κόσμου να φαίνεται πως επηρεάζει την απόδοση των παικτών. Ο Παναθηναϊκός με τους ΝτεΜάρκους Νέλσον και Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς να ευστοχούν πήρε προβάδισμα (14-8 στο 5'), όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Τζέικ Όντουμ πρωταγωνιστή (9π. στο 10') και με πολλές διεισδύσεις δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει και ισοφάρισαν (18-18 στο 10').  Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» πήραν «αέρα» 5 πόντων (25-20 στο 14'), εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου. Αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ δήλωσε «παρών» και... χτύπησε κάτω από την στεφάνη, εκεί όπου έλειπε ο τραυματίας Εστεμπάν Μπατίστα. Το τρίποντο του Τζέι Αρ Μπρέμερ στο 17' έδωσε για πρώτη φορά το «πάνω χέρι» στους «ασπρόμαυρους» (29-30), όμως οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά πριν το ημίχρονο (38-35).