«Σκούπισε» και περιμένει!

Ο Παναθηναϊκός πήρε το «διπλό» στο «Παλατάκι» (65-83) παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ για ένα δεκάλεπτο και... σκούπισε την σειρά με τον ΠΑΟΚ (3-0). Έτσι οι «πράσινοι» προκρίθηκαν στους τελικούς και πλέον περιμένουν. Σε δαιμονιώδη φόρμα ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.

Το... βγαλμένο από όνειρο πρώτο δεκάλεπτο του «τριφυλλιού» ξεκίνησε με ρεσιτάλ τριπόντων και σκληρή άμυνα (0-12 στο 3' με 4/5 3π.). Οι «πράσινοι» με όπλο τα σουτ έξω από τα 6,75μ. ανέβασαν τη διαφορά στο +16 (4-20 στο 6') και έκλεισαν την περίοδο στο +21 (12-33)! Οι γηπεδούχοι αμυντικά είχαν κενά, έδιναν ελεύθερα σουτ στους αντιπάλους τους και ο Παναθηναϊκός παίζοντας... σαν σε Playstation (6/8 2π., 7/9 3π., 0/1 β.) ανέβαζε συνεχώς «στροφές».

Όντας στο -21 η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου αναγκάστηκε να ρισκάρει και να πιέσει σε όλο το γήπεδο, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να πάρει τις σωστές αποφάσεις κόντρα στην επιθετική άμυνα των παικτών του Σωτήρη Μανωλόπουλου. Με τους ΝτεΜάρκους Νέλσον και Ρέιμαρ Μόργκαν πρωταγωνιστές ο Παναθηναϊκός είχε double score στο 16' (23-46). Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έκανε το δικό του «ξέσπασμα», γύρισε σωστά την μπάλα στην επίθεση, έβαλε μερικά μακρινά σουτ και έριξε κάπως την διαφορά πριν το ημίχρονο (33-50 στο 20').