ωρίς να... ιδρώσει ο Ολυμπιακός πέτυχε το «sweep» απέναντι στον Αρη και προκρίθηκε για έκτη διαδοχική χρονιά στην τελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό (πρώτος αγώνας την Πέμπτη). Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 87-64 του Αρη στο ΣΕΦ, στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα στην ημιτελική φάση των πλέι οφ, και με τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις πήραν το «εισιτήριο» για τους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσουν τον «αιώνιο» για 11η φορά στην ιστορία τους. Ο Αρης θα αγωνιστεί με μειονέκτημα έδρας με τον ΠΑΟΚ για την τρίτη θέση που οδηγεί στην Ευρωλίγκα.

Με τους δύο προπονητές να «βλέπουν» την αναμέτρηση περισσότερο σα μία δυνατή προπόνηση ενόψει της συνέχειας στην τελική φάση των πλέι οφ, στο παρκέ πήραν χρόνο συμμετοχής οι νεαροί Κατσίβελης από Ολυμπιακό και Τσαϊρέλης, Χρυσικόπουλος από τον Αρη. Οι «ερυθρόλευκοι», πάντως, ήταν αυτοί που χαμογέλαν με τη λήξη της πρώτης περιόδου, καθώς Σπανούλης (ξεκίνησε βασικός), Παπαλουκάς, Μπορούσης και Κέσελ «χτύπησαν» κάθε φορά που οι Θεσσαλονικείς απειλούσαν, κυρίως με τον Χατζηβρέττα, να περάσουν μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, με τρίποντο του Σέρβου στην εκπνοή ο Ολυμπιακός μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +4 (19-15). Μετά από ένα δίλεπτο αστοχίας και λαθών στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρης έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-3 και στο 15' πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-22. Η είσοδος του Χαλπερίν άλλαξε τις ισσοροπίες και ο Ισραηλινός με δύο διαδοχικά τρίποντα περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου έδωσε στην ομάδα του αέρα 6 πόντων (34-28). Πέντε σερί πόντοι του Χατζηβρέττα έφεραν τον Αρη και πάλι σε απόσταση αναπνοής (36-33), αλλά Πρίντεζης (από τα 6.75) και Σπανούλης κράτησαν το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (43-39).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός εφάρμοσε πιεστική άμυνα με «παγίδες» και με τον Χαλπερίν να συνεχίζει να έχει ανοικτή... γραμμή με το αντίπαλο καλάθι (έφτασε τους 15 πόντους) κρίθηκε η υπόθεση νίκη για τους «ερυθρόλευκους». Οι γηπεδούχοι κράτησαν τους Θεσσαλονικείς στους 8 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά της τρίτης περιόδου, στο 27' ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 64-47 (+17), ενώ με τη λήξη του δεκαλέπτου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +21 (72-51). Τυπική διαδικασία η τελευταίας περίοδος με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στο ρελαντί στη νίκη με 87-64 και να αυξάνουν το φετινό αήττητο τους σε 31 αγώνες!