Όπως παλιά, κυρίαρχος ξανά!

Ο Άρης ήταν ανώτερος και κέρδισε δίκαια τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (84-72), παίρνοντας παράλληλα σημαντική διαφορά για ενδεχόμενη ισοβαθμία, έστω και αν οι «ασπρόμαυροι» δεν δείχνουν -σήμερα- ικανοί να φτάσουν ως εκεί. Σόου από τον Οκάρο Ουάιτ!

«Ζεστός» μπήκε ο ΠΑΟΚ στο ματς, που ξεκίνησε με σερί 7-0. Ωστόσο, η επιθετική λειψανδρεία του Άρη τελείωσε άμεσα με τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ (3-7 στο 4'). Ένα άλλο τρίποντο, αυτό του ΜακΝιλ, έμελλε να βάλει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ λίγα λεπτά αργότερα (12-9) την ώρα που στο παρκέ έπεφταν... κορμιά. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και οι «κίτρινοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 22-20, ύστερα από 2/2 τρίποντα του Βασίλη Ξανθόπουλου.