ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ξέσπασε στο φινάλε

Δημοσίευση 12 Δεκεμβρίου 2010, 17:27 / Ανανεώθηκε 27 Ιουνίου 2013, 14:55
Facebook Twitter Whatsapp

Στο παγωμένο Ολυμπιακό Στάδιο, η ΑΕΚ δεν ικανοποίησε με την απόδοση της στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά έδωσε πανηγυρικό τόνο στη νίκη της, διότι είχε απέναντι της και μια άκρως προβληματική ομάδα.

Το γρήγορο γκολ (10') του Μπλάνκο, 50ο του Αργεντινού το πρωτάθλημα, δεν έδωσε την απαιτούμενη ώθηση στην ΑΕΚ. Η ομάδα του Χιμένεθ “έκατσε” πάνω σ' αυτό το 1-0, δεν κρατούσε και δεν κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα, έκανε πολλά λάθη και δεν μπορούσε να πατήσει με αξιώσεις στην εστία του Αμπάρη.

Ο Χιμένεθ που διαμαρτυρήθηκε έντονα (για ένα ...φάουλ) και αποβλήθηκε στο 54', αντικατέστησε σε δεύτερο σερί ματς νωρίς (στο 59' σήμερα) τον Σκόκο, παρά το γεγονός ότι υπήρχε χειρότερος του Αργεντινού (ο Λεονάρντο, για παράδειγμα στον αγωνιστικό χώρο). Η ΑΕΚ έδωσε χώρο στη Λάρισα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι “βυσσινί” δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα. Ευάλωτη αμυντικά, κακή μεσαία γραμμή, ακίνδυνη επιθετικά, θα πρέπει να αλλάξει πολλά πράγματα ο φερόμενος ως νέος προπονητής Κρις Κόουλμαν. Ο Ουαλός είδε το ματς από την εξέδρα και εξελίξεις αναμένονται από τη Δευτέρα.

Από τη στιγμή που έκανε ο Λυμπερόπουλος το 2-0 στο 83' ξεκίνησε το πάρτι της ΑΕΚ. Στα λεπτά που απέμεναν, ό,τι ώρα ήθελε έβαζε γκολ! Πέτυχε δυο, με Μπλάνκο και Δέλλα, έχασε άλλα δυο. Αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα ο Καλόπουλος. Ο Θεσσαλονικιός διαιτητής δεν είδε τα οφσάιντ του Λυμπερόπουλου (στο πρώτο γκολ) και του Μπλάνκο (στο τρίτο). Δεν υπέδειξε πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ στο 21' (ο Νταμπίζας έσπρωξε τον Σκόκο), δεν απέβαλλε με απευθείας κόκκινη, αλλά έδειξε κίτρινη στον Γκέρεμι για την “σκαριά” του Καμερουνέζου στο γόνατο του Καράμπελα. Και σε γενικές γραμμές απέτυχε παταγωδώς στον πειθαρχικό έλεγχο με τις κάρτες που έβγαλε ή δεν έβγαλε.