Δημοσίευση20:52

Βασιλιάς ο Τσιτσιπάς στο Λονδίνο: Υπέταξε τον Τιμ σε τελικό θρίλερ (βίντεο)

Κατέκτησε το ATP FInals νικώντας με 2-1!

Δημοσίευση 20:52’

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγραψε ιστορία, καθώς μετά από ένα τρομερό παιχνίδι στο Λονδίνο νίκησε τον Ντόμινκ Τιμ με 2-1 σετ και κατέκτησε για πρώτη φορά στην καριέρα του το ATP Finals.

Σε ένα ματς που διήρκεσε περίπου 2.30 ώρες και μας καθήλωσε στις τηλεοράσεις για να απολαύσουμε δύο εκ των κορυφαίων παικτών του αθλήματος, ο Στέφανος αν και βρέθηκε να χάνει 0-1, κατάφερε να το γυρίζει και με εκπληκτικό τένις να πάρει μία τεράστια νίκη στο τάι μπρέικ του τρίτου σετ που πανηγύρισε έξαλλα, όπως και όλη η Ελλάδα.

Στο πρώτο σετ ο Τιμ κέρδισε στο ταί μπρέικ με 7-6, αλλά στο δεύτερο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε δυο break στο δεύτερο και το πήρε πολύ εύκολα με 6-2. Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε πολύ καλά, έκανε break προηγήθηκε με 3-1, αλλά ο Τιμ απάντησε κι αυτός με break , ισοφάρισε σε 3-3 και πήρε το επόμενο για το 3-4, για να απαντήσει ο Έλληνας τενίστας για το 4-4. Νέο προβάδισμα για τον Αυστριακό με 4-5,αλλά η απάντηση του Τσιτσιπά ήταν καταιγιστική, χωρίς να ανάσα και 5-5. Ξανά προβάδισμα 5-6 για τον Τιμ και απόλυτη ισορροπία στο 6-6. Στo tie break ο Τσιτσιπάς έκανε δυο mini break προηγήθηκε 4-1, ο Τιμ έκανε το 4-2 και αμέσως το 4-3, αλλά και το 4-4 για break από τον Έλληνα για το 5-4 και 6-4 , 7-4!

Έτσι λοιπόν, ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη σεζόν του, κάνοντας δικό του τον άτυπο τίτλο του κορυφαίου τενίστα για το 2019, στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να κατακτήσει ένα από τα σημαντικότερα τρόπαια στο άθλημα του τένις, το ATP Finals και έγινε ο καλύτερος των…καλύτερων επικρατώντας στη διοργάνωση που συμμετέχουν οι κορυφαίοι οκτώ τενίστες στον κόσμο και φυσικά έφερε για πρώτη φορά το βαρύτιμο τρόπαιο στην Ελλάδα.