Δεύτερη σερί ήττα για τον ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, μετά την ήττα από την Φορτούνα (2-1) σήμερα έχασε 3-2 από την ολλανδική Χρόνιγκεν σε φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη στην πόλη Ντούρφερθ. Τα τέρματα της ελληνικής ομάδας, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Γκαρσία, Ίβιτς και Μπαλάφα, σημείωσαν οι Αθανασιάδης (61') και Φωτάκης (88'), ενώ για τη Χρόνιγκεν σκόραραν οι Μάταβτς (5'-πέναλτι, 25') και Μπακούνα (34').

Στο 5ο λεπτό ο Κρέσιτς ανέτρεψε τον Μπακούνα και ο Μάταβτς από τα 11 βήματα έκανε το 1-0 για την Χρόνινγκεν, η οποία στα πρώτα 35 λεπτά εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον τα αμυντικά προβλήματα του ΠΑΟΚ. Έτσι στο 25', ο Μάταβτς και πάλι έκανε από κοντά το 2-0, ενώ στο 34' ο Μπακούνα με πλασέ τριπλασίασε τα τέρματα των Ολλανδών.

Ο ΠΑΟΚ στο 61' μείωσε με τον Αθανασιάδη, που σκόραρε από κοντά μετά τη σέντρα του Λίνο, ενώ στο 72' και το 78' οι Σαλπιγγίδης και Αθανασιάδης δεν μπόρεσαν να «βρουν δίχτυα» από καλή θέση. Το μόνο που κατάφερε ο «δικέφαλος» ήταν να μειώσει στο 88' σε 3-2 με σουτ του Φωτάκη από το ύψος της περιοχής.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο: Κρέσιτς, Σνάουτσνερ, Κουρδάκης, Τσιρίλο, Σακελλαρίου, Ιντζίδης, Τσουκαλάς, Αποστολόπουλος, Γεωργίου, Μωϋσιάδης, Παπάζογλου.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο: Γιακουμής, Λίνο, Σαβίνι, Μαλεζάς, Αρίας, Ρομπέρ, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης, Έτο, Αθανασιάδης, Φωτάκης.