Η Ουρουγουάη έκανε την έκπληξη και απέκλεισε την διοργανώτρια Αργεντινή από τα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, καθώς στον προημιτελικό που έληξε χωρίς νικητή (1-1), επικράτησε στα πέναλτι με 5-4. Πρόκριση και του Περού επί της Κολομβίας. Οι Ουρουγουανοί αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και πήραν το προβάδισμα με γκολ του Πέρες μόλις στο 5ο λεπτό, ενώ η «αλμπιτσελέστε» ισοφάρισε στο 18` με τον Ιγκουαϊν. Στο διάστημα που απέμεινε δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, όπου οι παίκτες της Ουρουγουάης ήταν πιό ψύχραιμοι και πιό εύστοχοι.

Στον ημιτελικό, η Ουρουγουάη θ΄αντιμετωπίσει την εθνική ομάδα του Περού, το οποίο έκανε την έκπληξη και νίκησε 2-0 στην παράταση την Κολομβία. Τα τέρματα των Περουβιανών, πέτυχαν οι Λομπατόν (102`) και Βάργκας (111`).