Τον πρώτο τίτλο της φετινής χρονιάς στην Γερμανία πήρε η Σάλκε του Κυριάκου Παπαδόπουλου (αγωνίστηκε σε όλη την αναμέτρηση).

Οι «βασιλικοί μπλε» επικράτησαν 4-3 στα πέναλτι της Ντόρτμπουντ (κ.δ 0-0) στην «Φέλτινς Αρένα» και κατέκτησαν το Σούπερ Καπ, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο την χρονιά.

Οι Κυπελλούχοι άντεξαν την πίεση των Πρωταθλητών που είχαν το «πάνω χέρι» σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού και κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους με αποτέλεσμα να οδηγήσουν το ματς στα πέναλτι, καθώς δεν υπήρχε παράταση.

Εκεί είχαν σε καλή κατάσταση τον τερματοφύλακά τους, Φέρμαν, που έπιασε δύο πέναλτι και έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα του.

Ο αγώνας

Το δοκάρι του Κελ (με κεφαλιά που έπιασε μετά από κόρνερ), μόλις στο 5’ ζέστανε πολύ γρήγορα την αναμέτρηση, με την Ντόρτμουντ να κάνει αισθητή την παρουσία της από το ξεκίνημα. Η Σάλκε, ωστόσο φρόντισε να …αφυπνιστεί και με την κεφαλιά του Χέβεντες στο 16’ (πέρασε δίπλα από το δοκάρι) θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ.

Η Ντόρτμουντ, πάντως συνέχισε να είναι πιο επικίνδυνη, με τους επιθετικούς της να είναι πιο έτοιμοι για να σκοράρουν, κάτι που όμως δεν κατάφεραν στο πρώτο μέρος, ούτε στο τετ-α-τετ του Λεβαντόφσκι με τον Φέρμαν (43’).

Οι παίκτες του Κλοπ ξεκίνησαν από εκεί που σταμάτησαν και δημιούργησαν τρεις καλές στιγμές για να βάλουν το γκολ, με καλύτερη αυτή στο 57' όταν έφυγαν άψογα στην αντεπίθεση αλλά η προβολή του Χέβεντες έσωσε την κατάσταση μετά την παράλληλη μπαλιά μπροστά από τον Φέρμαν. Η Σάλκε, όμως αρνιόταν πεισματικά να πέσει και σε κάποια στιγμή έδειχνε να παίζει πολύ καλά αυτό τον ρόλο στην αναμέτρηση.

Οι αλλαγές που έγιναν δεν έφεραν κάποια σημαντική εξέλιξη στο παιχνίδι που νομοτελειακά οδηγήθηκε στα πέναλτι μετά το ενενηντάλεπτο, αφού παράταση δεν υπήρχε.

Εκεί, ο Φέρμαν έκανε πολύ καλά την δουλεία του, καθώς απέκρουσε τα πέναλτι των Γκρόσγκροϊτς και Πέρισιτς με αποτέλεσμα να δώσει το τρόπαιο στην ομάδα του.

Πηγή: woop.gr