Τους αντιπάλους τους στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, έμαθαν οι ελληνικές ομάδες, όπως προέκυψε από την κλήρωση που διεξήχθη σήμερα στην έδρα της UEFA, στη Νιόν της Ελβετίας. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα είναι η αντίπαλος του Παναθηναϊκού, με τους «πράσινους» να δίνουν την πρώτη αναμέτρηση στο Ισραήλ στις 18 Αυγούστου, ενώ ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ στις 25 του μηνός.

Η Ντιναμό Τιφλίδας θα είναι η αντίπαλος της ΑΕΚ με την πρώτη αναμέτρηση να διεξάγεται στην Γεωργία στις 18 Αυγούστου, ενώ ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ στις 25 του μηνός.

Με την γαλλική Παρί Σεν Ζερμέν κληρώθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου. Η πρώτη αναμέτρηση των Θεσσαλών είναι προγραμματισμένη για τις 18 Αυγούστου στον Βόλο και ο αγώνας ρεβάνς μια εβδομάδα αργότερα στο Παρίσι.

Η ουκρανική Καρπάτι Λβιβ θα είναι η αντίπαλος του ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα δώσει την πρώτη αναμέτρηση στο γήπεδο της Τούμπας στις 18 Αυγούστου, ενώ ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στην Ουκρανία στις 25 του μηνός.

Αναλυτικά όλα τα ζευγάρια:

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)-Βιτόρια Γκιμαράες (Πορτογαλία)
Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)-Παρτιζάν Βελιγραδίου (Σερβία)
Μέταλιστ Χάρκιβ (Ουκρανία)-Σοσό (Γαλλία)
Μπεσίκτας (Τουρκία)-Αλάνια Βλαντικαφκάζ (Ρωσία)
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)
Βόρσκλα Πόλταβα (Ουκρανία)-Ντιναμό Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
Μπουρσασπόρ (Τουρκία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο)
Ρόμα (Ιταλία)-Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (ΕΛΛΑΔΑ)-Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)-Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)
Εκράνας (Λιθουανία)-Χαποέλ Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Καρπάτι Λβιβ (Ουκρανία)
Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)
Χαρτς (Σκοτία)-Τότεναμ (Αγγλία)
Μάριμπορ (Σλοβενία)-Ρέιντζερς (Σκοτία)
Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)
Νόρντζελαντ (Δανία)-Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)
Ντίπρο (Ουκρανία)-Φούλαμ (Αγγλία)
Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)-Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία)
Σιόν (Ελβετία)-Σέλτικ (Σκοτία)
Σλασκ Βρότσλαβ (Πολωνία)-Ραπίντ Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
Λίτεξ Λόβετς (Βουλγαρία)-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
Λάτσιο (Ιταλία)-Ραμποτνίτσκι Σκοπίων (ΠΓΔΜ)
Νασιονάλ (Πορτογαλία)-Μπέρμιγχαμ (Αγγλία)
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Ριντ (Αυστρία)
Τουν (Ελβετία)-Στόουκ Σίτι (Αγγλία)
Ααλεσουντ (Νορβηγία)-Αλκμάαρ (Ολλανδία)
Βασλούι (Ρουμανία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)
Ομόνοια (Κύπρος)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)  
Ζεσταφόνι (Γεωργία)-Μπριζ (Βέλγιο)  
Ανόβερο (Γερμανία)-Σεβίλη (Ισπανία)  
Ελσίνκι (Φινλανδία)-Σάλκε (Γερμανία)  
Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)-ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)  
Ρεν (Γαλλία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
Γκαζ Μετάν (Ρουμανία)-Αούστρια Βιένης (Αυστρία)
Μπράγκα (Πορτογαλία)-Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία)
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)-Χέλσινγκμποργκ (Σουηδία)