Η Λένα Δανιηλίδου πήρε το εισιτήριο για το κυρίως ταμπλό "W & S Open" στο Σινσινάτι. Στον τελευταίο αγώνα του προκριματικού γύρου η αντίπαλος της, Άν Κεοθαβονγκ αποσύρθηκε και ενώ έχανε από τη Λένα με 5-7, 7-6 (7-5), 4-1.

"Τι αγώνας ήταν αυτός! Έδωσα μεγάλη μάχη γιατί το τένις που έπαιξα δεν ήταν τόσο καλό. Σε ορισμένα γκέιμς έπαιζα όπως έπρεπε και σε άλλα ήμουν πολύ αμυντική", έγραψε η Λένα Δανιηλίδου στο blog της.

Είχε ευκαιρία να πάρει το πρώτο σετ, όμως νικήτρια ήταν η Βρετανίδα.  Η Λένα ισοφάρισε και ξεκίνησε το τρίτο σετ, κάνοντας break στην αντίπαλο της. Ήταν 3-0 μπροστά όταν η αντίπαλος της κάλεσε το φυσιοθεραπευτή και μετά από δύο γκέιμς αποφάσισε να μη συνεχίσει.

Η Δανιηλίδου ετοιμάζεται για τον πρώτο αγώνα της την Τρίτη (16/8). Δεν κατάφερε να μπει στο κυρίως ταμπλό στο διπλό και μαζί με την παρτενέρ της, Πολόνα Χέρτσογκ είναι οι πρώτες επιλαχούσες.

Οκτώ εβδομάδες μετά την επιστροφή της στην ενεργό δράση η Σερένα Γουίλιαμς σήκωσε τον δεύτερο τίτλο της στο Τορόντο.

Η Αμερικανίδα δέχθηκε τα συγχαρητήρια όλων των διάσημων φίλων της στο Twitter όπως είναι η Κέλι Ρόουλαντ και η Κιμ Καρντάσιαν, αλλά και αντιπάλων στις οποίες δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει.

Στον τελικό νίκησε 6-4, 6-2 τη Σαμάνθα Στόσουρ και ανέβηκε στο Νο31 της παγκόσμιας κατάταξης. Φυσικά είναι το φαβορί για την κατάκτηση του US Open με την ίδια να λέει "θεωρώ τον εαυτό μου φαβορί για να κάνω το καλύτερο που μπορώ. Αν αυτό σημαίνει ότι θα κερδίσω το US Open, φυσικά και το θέλω".

Πηγή: sport24.gr