Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στην Κρακοβία, ωστόσο έχει αρκετές ελπίδες για την ανατροπή του εις βάρους του σκορ (0-1) στον επαναληπτικό του "ΓΣΠ".

Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Μακάμπι για να αποκτήσει ισχνό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της "Κρίσταλ Αρένα". Η ομάδα της Χάιφα άνοιξε το σκορ μόλις στο 8' με τον Αμάσα και είκοσι λεπτά αργότερα, έπειτα από εξαιρετική συνεργασία των παικτών της, ο Ντβαλισβίλι δεν δυσκολεύτηκε με κοντινή προβολή να γράψει το 2-0. Η Γκενκ μείωσε στο 61' με κοντινό σουτ του Βάρντα προ κενής εστίας και έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 72' (πάλι με τον Βάρντα), όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Η Μπάγερν άργησε να "κλειδώσει" τη νίκη κόντρα στη Ζυρίχη, σημασία όμως έχει το γεγονός ότι ο πρώτος λόγος για την πρόκριση ανήκει σε εκείνην. Η ομάδα του Μονάχου άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με κεφαλιά του Σβάινσταϊγκερ, ωστόσο στη συνέχεια δεν μπόρεσε να διευρύνει το προβάδισμά της. Στις αρχές του δευτέρου μέρους, οι Βαυαροί έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με τους Γκόμες, Λαμ και Ριμπερί (η τελευταία κατέληξε στο δοκάρι του Λεόνι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ), μέχρι να φτάσουν στο πολυπόθητο δεύτερο γκολ με το πανέμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ του Ρόμπεν στο 72'.

Με το ένα πόδι στο Champions League βρίσκεται η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, που επιβλήθηκε με 4-1 της Μάλμε. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Κροάτες ήταν ο Χόρχε Σαμίρ Κρους, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ (στο 4' και στο 60' με πέναλτι) και έφτιαξε άλλο ένα. Η σουηδική ομάδα είχε ισοφαρίσε προσωρινά με κοντινό πλασέ του Μεχμέτι, έπειτα από μπαλιά-τρύπα του Άντερσον, πριν ο Άντε Ρουκάβινα βάλει και πάλι μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε στο 84' ο Μπετσιράι με δεξί διαγώνιο πλασέ, έπειτα από έξυπνη πάσα του Σαμίρ.

"Μαγική" εικόνα ήταν το ματς της Οντένσε με την Βιγιαρεάλ. Τα “κίτρινα υποβρύχια” είχαν τριπλάσιες τελικές προσπάθειες και πολύ μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας, όμως οι ακούραστοι Δανοί κράτησαν το "μηδέν" στην άμυνά τους και “χτύπησαν” στα τελευταία λεπτά. Έπειτα από τραγικό λάθος του Ζαπάτα στο 84' (αδύναμη πάσα προς τον Ντιέγκο Λόπες), ο Αντρέασεν έγινε αποδέκτης της μπάλας και με κοντινό πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα της ισπανικής ομάδας.