Όταν υπάρχει πρόβλημα, ο Μέσι «καθαρίζει» για την Μπαρτσελόνα.

Ο Αργεντινός σταρ ήταν εκείνος που έδωσε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης, που επικράτησε 3-2 της Ρεάλ Μαδρίτης στο «Καμπ Νου», χάρη στο τέρμα που πέτυχε στο 88’ και ενώ όλα έδειχναν πως οδηγούμαστε στην παράταση εξαιτίας του 2-2 στον πρώτο αγώνα.

Οι «μπλαουγκράνα» κατέκτησαν το 10o Super Cup Ισπανίας στην ιστορία τους και ξεκίνησαν με το… δεξί τη σεζόν στέλνοντας μήνυμα στην «βασίλισσα» πως και εφέτος θα έχει το "πάνω χέρι" στην χώρα της Ιβηρικής Χερσονήσου. Ντεμπούτο με την φανέλα της Μπαρτσελόνα, έκανε ο Φαμπρέγας που μπήκε ως αλλαγή στο 83' και πραγματοποίησε το όνειρό του.

Αξίζει να σημειωθεί, πως αυτή είναι η πρώτη φορά που η Μπάρτσα, κερδίζει τον συγκεκριμένο τίτλο κόντρα στην Ρεάλ, καθώς τις προηγούμενες τέσσερις οι «μερένχες» είχαν φύγει νικητές. Παράλληλα, ο Γκουαρντιόλα είναι, πλέον ο προπονητής με τους περισσότερους τίτλους στην ομάδα της Καταλωνίας.

Χάσαμε την μπάλα

Τρέλα, ενθουσιασμό, πολύ όμορφες στιγμές και γκολ είχε να μας παρουσιάσει το πρώτο μέρος, με δύο από τις πιο ισχυρές ομάδες της Ευρώπης να μπαίνουν… ορεξάτες και να μας προσφέρουν απλόχερα θέαμα. Η Ρεάλ ήταν εκείνη που «πάταγε» καλύτερα στο γήπεδο και μόλις στο πρώτο λεπτό, έχασε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Ρονάλντο στην περιοχή, ωστόσο όταν παίζεις με την Μπαρτσελόνα αυτό έχει ελάχιστη σημασία.

Οι «μπλαουγκράνα» στην πρώτη τους μεγάλη φάση στο 15’ άνοιξαν το σκορ με τον Ινιέστα (ύστερα από υπέροχη πάσα του Μέσι)και από εκεί άρχισε το… γλέντι. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό και ο Ρονάλντο έφερε 5 λεπτά αργότερα το ματς στα ίσα. Ο Πέδρο στο 22’ προσπάθησε να κρεμάσει τον Κασίγιας, ωστόσο ο τελευταίος δεν το επέτρεψε, ενώ η βολίδα του Ρονάλντο στο 26’ κατέληξε στο δοκάρι του Βαλντές.

Τα μάτια των θεατών συνέχισαν να γεμίζουν με τις χορευτικές κινήσεις των παικτών, με την «Μπαρτσα» σιγά-σιγά να ανεβάζει ρυθμούς και με τον Μέσι να ψάχνει τον τρόπο για να «χτυπήσει». Ο Αργεντίνος σταρ δεν άργησε και στο 45’ μετά από φανταστικό τακουνάκι του Πικέ έβαλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Μέσι το μεγαλείο σου

Πιο σκληρό από τα πρώτα λεπτά ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Η Μπαρτσελόνα θέλησε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και ήταν φανερό πως είχε κατεβάσει ταχύτητα στο παιχνίδι της, ενώ η Ρεάλ δεν γινόταν απειλητική για την ισοφάριση. Μετά από κάποια  σκληρά μαρκαρίσματα τα πράγματα άλλαξαν. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα επισκέφθηκε με τον Μέσι στο 66’ τα καρέ του Κασίγιας, με τον γκολκίπερ της «βασίλισσας» να διώχνει και στο 70’ η κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος πέρασε λίγο έξω.

Όταν ο Μουρίνιο πέρασε στο ματς τους Κακά και Ιγκουαίν έδειχνε ξεκάθαρα πως πήγαινε να χτυπήσει την αναμέτρηση και στο 82’ δικαιώθηκε, αφού ο Μπενζεμά, μετά από κόρνερ και φάση διαρκείας ισοφάρισε, όμως η χαρά του θα κρατούσε λίγο. Ένα λεπτό μετά, ο Φαμπρέγας πραγματοποίησε το ντεμπούτο του, παίρνοντας την θέση του Πέδρο και στο 88’ ήρθε ο νόμος του Λιονέλ Μέσι.

Ο Αργεντινός σταρ, συνεργάστηκε άψογα με τον Φεμπρέγας, έδωσε στα δεξιά για τον Αντριάνο, που σέντραρε για τον Μέσι και αυτός με σουτ «κεραυνό» μέσα από την περιοχή έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα του. Τα τελευταία λεπτά συνοδεύτηκαν με πολλά νεύρα από τους φιλοξενούμενους, που έβλεπαν για ακόμα μία φορά να παθαίνουν «σοκ» από τους «μπλαουγκράνα». Μαρσέλο, Οζίλ αλλά και ο Βίγια είδαν την κόκκινη κάρτα με τον πρώτο να κάνει ...δολοφονικό τάκλιν και να προκαλεί σύραξη, όμως η ουσία ήταν μία. Η Μπαρτσελόνα τα είχε πάλι καταφέρει…

Μπαρτσελόνα (Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Άλβες, Μασεράνο, Πικέ, Αμπιντάλ, Τσάβι, Μπουσκέτς (85' Κεϊτά), Ινιέστα, Πέδρο (83' Φάμπρεγκας), Μέσι, Βίγια (74' Αντριάνο)

Ρεάλ Μαδρίτης (Μουρίνιο): Κασίγιας, Ράμος, Κοεντράο, Πέπε, Καρβάλιο, Τσάμπι Αλόνσο, Κεντίρα (45' Μαρσέλο), Ρονάλντο, Ντι Μαρία (64' Ιγκουαΐν), Εζίλ (78' Κακά), Μπενζεμά

Διαιτητής: Νταβίντ Φερνάντες Μπορμπαλάν
Γήπεδο: «Καμπ Νου»

Πηγή: woop.gr